Podobnie jak Polacy, obywatele krajów bałtyckich od prawie roku mogą podróżować na Białoruś bez wizy. Ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy alarmuje, aby unikać wyjazdów ze względu na ryzyko prowokacji władz białoruskich wobec obywateli Łotwy.
Łotewskie MSZ podkreśla, że po wjeździe na Białoruś mogą zostać poddani prowokacji ze strony białoruskich służb specjalnych, fałszywie oskarżeni o naruszenie białoruskiego prawa i wreszcie trafić do mało przyjemnego białoruskiego więzienia.
Jak informuje Delfi.lv, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju, od czasu wprowadzenia ruchu bezwizowego w kwietniu 2022 roku na Białorusi zatrzymano 18 obywateli Łotwy, którym Białoruś zarzuca różne naruszenia prawa.
Resort nie informuje, co stało się z tymi osobami na Białorusi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że ze względu na fakt nieprzestrzegania przez władze Białorusi prawa i umów międzynarodowych, możliwości udzielania pomocy obywatelom łotewskim przez Rygę są bardzo ograniczone.
Jak informowaliśmy, reżim w Mińsku kusi bezwiwzowym wjazdem również obywateli Polski. Od 2 marca 2023 mamy pozwolenie na bezwizowy wjazd na Białoruś przez wszystkie przejścia graniczne Białorusi z krajami Unii Europejskiej. Do 1 marca można było wjechać na Białoruśu bez wizy tylko przez przejścia na granicy białorusko-polskiej.
Przypominamy, że już w połowie ub. roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białoruś, ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie
Resort przestrzegał, że w razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji wyjazd może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwy.
„Jeśli ktoś chce podejmować ryzyko, aby znajdować się na terytorium państwa, które traktuje Polskę jako wroga, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to ryzyko jest bardzo poważne, bo tam są wrogie zamiary” – mówił wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.
Osoby, które udają się na Białoruś powinny bezwzględnie:
• zarejestrować się w systemie Odyseusz,
• na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych,
• przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu,
• przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny,
• zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu.
oprac. ba na podst. delfi.lt
3 komentarzy
Jagoda
9 marca 2023 o 11:38A po co tam jechać do Agro Fuhrera jak nawet papier toaletowy i kaszę na kartki mają ?
Jan
16 września 2024 o 22:17Markety mają normalne zaopatrzenie, wszystko jest co trzeba kupić do domu
Wojak
8 lutego 2024 o 12:02Tam nic ciekawego nie ma, tylko głód, smród i ubóstwo. Poza tym to o nie są nasi żadni bracia tak samo jak ukraińscy i ruska dzicz.