W dniach 26 i 27 grudnia w Sankt Petersburgu w Rosji odbywa się nieformalne spotkanie przywódców państw Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).
Aleksander Łukaszenka spotkał się z Putinem po raz dziesiąty w 2022 roku, z czego tylko jedno spotkanie odbyło się w Mińsku (19 grudnia). Ostatni raz spotkał się z nim 24 grudnia w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą ( Centrum Wyszkolenia Kosmonautów).
We wtorek, 27 grudnia okazało się, że dyktatorzy spotkali się pod obrazami w jednej z sal Muzeum Rosyjskiego. Putin nazwał to „spotkaniem w pięknych wnętrzach”. W Muzeum Rosyjskim zorganizowano również śniadanie robocze.
Według Alaksandra Łukaszenki późnym wieczorem przedyskutował z prezydentem Rosji wiele spraw i „postawiono wiele kropek”.
„Kontynuujemy nasz miński dialog, bo dotyczył on głównie gospodarki” – cytuje Łukaszenkę Interfax.
O spotkaniu Putina i Łukaszenki w Mińsku informowano w zeszłym tygodniu, wśród doniesień o aktywności prezydenta Rosji w sprawach związanych z wojną na Ukrainie oraz opinii ekspertów o możliwych przygotowaniach Moskwy do drugiego etapu inwazji wojskowej na sąsiedni kraj, tym razem razem z Białorusią.
19 grudnia Władimir Putin poleciał do Mińska po raz pierwszy od początku inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę.
Oprócz Łukaszenki i Putina w spotkaniu w Petersburgu 26 grudnia wzięli udział przywódcy Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew oraz premier Armenii Nikol Paszynian.
Reżim Łukaszenki jest uważany za jednego z głównych sojuszników Rosji w wojnie z Ukrainą. W lutym wojska rosyjskie zbliżały się już do Kijowa z terytorium Białorusi. Armia białoruska nie brała bezpośredniego udziału w inwazji, a po wycofaniu się spod Kijowa i Czernihowa pod koniec marca nie podjęto żadnych nowych prób ofensywnych z terytorium Białorusi. Za atak na Ukrainę kraje zachodnie wprowadziły kilka pakietów surowych sankcji nie tylko wobec rosyjskich urzędników i firm, ale także wobec otoczenia Łukaszenki.
Stany Zjednoczone i inne państwa wspierające Kijów oskarżają Rosję o okrucieństwo wobec narodu ukraińskiego. Parlamenty wielu krajów uznały Rosję za sponsora terroryzmu lub terrorystyczny reżim, podobną rezolucję przyjął Parlament Europejski.
ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!