Instytut Polski w Wilnie wraz z Telewizją Polską S.A. zapraszają na Festiwal „Młode Polskie Kino – Januas Lenkų Kinas”, organizowany w dniach 20 października – 20 listopada 2022 roku, w Wilnie, Kownie, Solecznikach i Możejkach.
W programie festiwalu przewidziano prezentację filmów:
- „Babilon. Raport o stanie wojennym”, reż. Marek Bukowski;
- „Chopin. Nie boję się ciemności”, reż. Joanna Kaczmarek;
- „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”, reż. Michał Krzywicki;
- „Gdy kwiaty nie milczą”, reż. Andrei Kutsila;
- „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski;
- „Magdalena”, reż. Filip Gieldon;
- „Po miłość / Pour l’amour”, reż. Andrzej Mańkowski;
- „Summa”, reż. Andrei Kutsila;
- „Ukraiński sługa narodu”, reż. Barbara Włodarczyk.
Z recenzji krytyka filmowego Anny Mikonis-Railienė:
„Niezwykłe, kameralne i bolesne historie uchwycone w filmach dokumentalnych, wzruszające fabuły zgłębiające społeczne bolączki polskiej rzeczywistości, ale też widowiska historyczne przesiąknięte rewolucyjną energią i nieskrępowaną wyobraźnią – to wszystko znajdzie się w programie festiwalu «Młode Polskie Kino» przygotowanym przez Instytut Polski w Wilnie i Telewizję Polską. W programie zobaczymy różne gatunkowo dzieła młodych debiutantów, filmy uznane na międzynarodowych festiwalach, a też pokochane przez publiczność. Poprowadzą one widzów do miejsc, gdzie rodzą się ruchy oporu wobec politycznych totalitaryzmów, do zakamarków snów, laboratoriów przyszłości, artystycznych światów muzyki i sztuki, do białych plam historii. […]
Program filmowy skupia się na człowieku i jego dramatycznym losie w wirze politycznych decyzji i historycznych przełomów. Kamera jest tu blisko człowieka, przygląda mu się cierpliwie i wnikliwie. Zawarte w filmach historie pozwolą wrócić do najważniejszych w życiu pojęć (miłości, wolności, samotności i cierpienia) i na nowo poczuć i doświadczyć życia wśród ludzi i z ludźmi w wirze trudnej historii. […]
Mocną stroną przeglądu «Młode polskie kino» są filmy dokumentalne, uwikłane w polityczne dylematy epoki, odsłaniające jednocześnie ukrytą intensywność barw codziennej egzystencji. Żyjemy w czasach burzliwych, dotkniętych reżimem totalitarnym, przemocą i wojnami. Po te właśnie tematy sięgają również młodzi dokumentaliści”.
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Telewizja Polska S.A.
Sponsorzy generalni: ORLEN Lietuva, ORLEN Baltics Retail.
Partnerzy: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Kultury w Solecznikach, Centrum Kultury w Możejkach, kina „Multikino”, „Skalvija”, „Pasaka”, „Romuva”.
Partnerzy medialni: LRT, TVP Wilno, radio „Znad Wilii”, portale 15min.lt, zw.lt, Wilnoteka.lt, dziennik „Kurier Wileński”.
RES
1 komentarz
Elżbieta Potrykus
22 października 2022 o 07:56Wysłuchałam interesującej audycji o działalności Młodego Kina Polskiego( Polskie Radio 24- godz. 7:30 -23. 10.2022).Tematyka filmów bardzo szeroką i ciekawa. Może kogoś z twórców chciałby podjąć i przedstawić los dzieci w okresie stanu wojennego w Polsce… Leży mi to na sercu ( jestem autorką
książki prezentowanej w tym roku na Festiwalu NNW w Gdyni ” Dzieciństwo w cieniu stanu wojennego „) i widzę potrzebę przedstawienia tej problematyki w twórczości filmowe, żeby nie znalazła się na ” zapomnianych kartach historii Polski”…