Instytut Polski w Wilnie zaprasza na niezwykle interesującą wystawę poświęconą historii fenomenu dzieciństwa w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wystawa prezentowana będzie od 13 października 2022 roku do 15 stycznia 2023 roku w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie (plac Katedralny 4).
Fenomen dzieciństwa w ciągu wieków ewoluował i przeszedł szereg zmian. Od niedostrzegania w strukturze społecznej dzieci do uznania dziecka za jednostkę, osobę, którą należy pod każdym względem pielęgnować i przyznać im miejsce w przestrzeni rodzinnej, ale także w przestrzeni publicznej – w państwie. O tym jak owe zmiany zachodziły w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów opowiedzieć ma wystawa „Beztroski wiek”.
Jak informują organizatorzy:
„Wystawa składa się z czterech części ułożonych tematycznie i chronologicznie, w których zaprezentowano prawie 300 obiektów: portrety, grafiki i rysunki, rękopisy, podręczniki i publikacje wydane z okazji szczególnych wydarzeń, znaleziska archeologiczne, odzież i akcesoria dziecięce, meble, zabawki i broń zabawkową, materiały dydaktyczne i inne historyczne przedmioty związane z dzieciństwem. Prezentowane są tematy obejmujące oczekiwanie na dziecko, moment jego narodzin i przeżycia lub moment jego straty, wychowanie, opiekę, zdrowie, ubiór, edukację, rozrywkę, udział w życiu publicznym i role społeczne. Wiele z zachowanych do dziś obiektów odzwierciedla doświadczenia dzieci z najwyższej warstwy społecznej, czyli dzieci magnatów i władców, jednak wystawa ta przedstawia również inny aspekt – mniej uprzywilejowane i często surowe dzieciństwo dzieci porzuconych. Zwiedzający z łatwością rozpoznają rzeczy uniwersalnie ważne w życiu dzieci, niezależnie od epoki: rzeczy potrzebne przy opiece nad niemowlęciem, dziecięce meble, zabawki i książki, bez których żadne pokolenie nie mogło się obejść.
W tytule wystawy pobrzmiewa dwoistość fenomenu dzieciństwa – dla niektórych dzieci ten wiek był rzeczywiście najjaśniejszy i najbardziej spokojny, dla wielu ciężar odpowiedzialności ciążył już od najmłodszych lat, zarówno dla dzieci urodzonych w rodzinach chłopskich czy pańszczyźnianych, jak i potomków władców Litwy i Polski. Sielankowe portrety rodzin z dziećmi są równoważone przez historie odzwierciedlające losy porzuconych dzieci w Wilnie. Wizerunki dzieci władców promieniujących luksusem uzupełniają opowieści o ogromnych wymaganiach i oczekiwaniach stawianych swoim spadkobiercom przez rodziców i społeczeństwo od pierwszych dni ich życia. Obok zabawek i rozpraw zachodnioeuropejskich pedagogów o konieczności zapewnienia dzieciom przestrzeni do samodzielnego poznawania świata, są też instrukcje autorstwa litewskich magnatów, ilustrujące surowe codzienne obowiązki dzieci. Wystawa ukazuje różnorodność doświadczeń dziecięcych, które zależały od płci, statusu społecznego, wieku i okresu, w którym żyło dorastające dziecko”.
Organizator międzynarodowej wystawy „Beztroski wiek. Dzieciństwo w Wielkim Księstwie Litewskim”: Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Partner: Instytut Polski w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!