W środę 4 października 2022 roku w wileńskiej galerii sztuki „GODÒ galerija” (Malūnų g. 6A-12) odbył się wernisaż wystawy malarstwa Roberta Bluja „Portrety tworzonego snu”. Wystawa potrwa do 29 października.
Robert Bluj urodził się w 1970 roku w Wilnie. W latach 1992–1997 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując stopień magistra sztuki. W roku 2014 w warszawskiej ASP obronił doktorat w zakresie sztuk pięknych, zaś sześć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w zakresie konserwacji dzieł sztuki.
W 2000 roku Robert Bluj założył autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia z dzieci, młodzieżą oraz osoby dorosłymi w zakresie rysunku, malarstwa oraz perspektywy. Każdego roku studio organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyższych uczelniach Litwy oraz w innych krajach Unii Europejskiej.
Od 2002 roku Robert Bluj należy do Związku Malarzy Litwy, zaś w 2005 roku rozporządzeniem litewskiego ministra kultury otrzymał status „twórcy sztuki”.
W 2008 roku Robert Bluj pełnił funkcję kuratora wystawy prac malarzy zorganizowanej w ramach Światowego Zjazdu Wilniuków. W 2011 roku brał udział w jury konkursu na „Plakat Czesława Miłosza”, zorganizowanego przez Instytut Polski w Wilnie z okazji światowego roku poety. W 2009 roku odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie „za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie” oraz Medalem i Dyplomem Honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski w Rzymie”, która miała miejsce w Cascina Farsetti.
W 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Roberta Bluja Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięć w działalności artystycznej”.
W swoim malarstwie Robert Bluj stosuje, charakterystyczne dla jego twórczości, kompozycje figuratywne, w których centrum znajduje się osoba bez atrybutów społecznych. W obrazach nie przypadkiem posługuje się nagością – starając się zamienić ją w ludzką wolność od wizerunku, społecznych „dodatków”, które kształtują nasz status społeczny. Dlatego artysta kojarzy nagie ciało z kompozycją figuratywną, przez którą rozprzestrzeniają się podteksty, a nie z aktami, w których nagość jest niejako głównym powodem ich powstania.
Robert Bluj tak opowiada o swoich artystycznych wizjach:
„Mój obraz jest realistyczny, oraz wykonany zgodnie z prawem, że wszystko, co maluję, nie jest fikcyjne – wszyscy ludzie lub rzeczy na obrazach są prawdziwe. Jednak te realne przedmioty, miejsce, gospodarstwo domowe jak nici splatają się poprzez emocje we wspólny obraz, a to wszystko jakoś przypomina sen.
Choć sny nie są przewidywalne, a w swoich pracach sam konstruuję obraz, to jednak tworzenie jest procesem nieuchwytnym, a w obrazach, podobnie jak w snach, pojawia się pewna utopia. Może są to sekretne pragnienia, których sami nie potrafimy wyrazić ani zrozumieć, czy obrazy skomponowane przez podświadomość.
W mojej twórczości bowiem powodem nie jest nagie ciało, ale sama osoba”.
W dniu wernisażu wystawy „Portrety tworzonego snu” zabrzmiała również muzyczna improwizacja w wykonaniu saksofonisty Jana Maksimowicza.
Wstęp na wystawę malarstwa Roberta Bluja „Portrety tworzonego snu” jest wolny!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!