W środę 4 października 2022 roku w wileńskiej galerii sztuki „GODÒ galerija” (Malūnų g. 6A-12) odbył się wernisaż wystawy malarstwa Roberta Bluja „Portrety tworzonego snu”. Wystawa potrwa do 29 października.

Robert Bluj na tle wystawy swojego malarstwa „Portrety tworzonego snu” w wileńskiej galerii sztuki „GODÒ galerija”
Fot. Bartosz Frątczak/https://zw.lt
Robert Bluj urodził się w 1970 roku w Wilnie. W latach 1992–1997 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując stopień magistra sztuki. W roku 2014 w warszawskiej ASP obronił doktorat w zakresie sztuk pięknych, zaś sześć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w zakresie konserwacji dzieł sztuki.
W 2000 roku Robert Bluj założył autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia z dzieci, młodzieżą oraz osoby dorosłymi w zakresie rysunku, malarstwa oraz perspektywy. Każdego roku studio organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyższych uczelniach Litwy oraz w innych krajach Unii Europejskiej.
Od 2002 roku Robert Bluj należy do Związku Malarzy Litwy, zaś w 2005 roku rozporządzeniem litewskiego ministra kultury otrzymał status „twórcy sztuki”.
W 2008 roku Robert Bluj pełnił funkcję kuratora wystawy prac malarzy zorganizowanej w ramach Światowego Zjazdu Wilniuków. W 2011 roku brał udział w jury konkursu na „Plakat Czesława Miłosza”, zorganizowanego przez Instytut Polski w Wilnie z okazji światowego roku poety. W 2009 roku odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie „za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie” oraz Medalem i Dyplomem Honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski w Rzymie”, która miała miejsce w Cascina Farsetti.
W 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Roberta Bluja Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięć w działalności artystycznej”.
W swoim malarstwie Robert Bluj stosuje, charakterystyczne dla jego twórczości, kompozycje figuratywne, w których centrum znajduje się osoba bez atrybutów społecznych. W obrazach nie przypadkiem posługuje się nagością – starając się zamienić ją w ludzką wolność od wizerunku, społecznych „dodatków”, które kształtują nasz status społeczny. Dlatego artysta kojarzy nagie ciało z kompozycją figuratywną, przez którą rozprzestrzeniają się podteksty, a nie z aktami, w których nagość jest niejako głównym powodem ich powstania.
Robert Bluj tak opowiada o swoich artystycznych wizjach:
„Mój obraz jest realistyczny, oraz wykonany zgodnie z prawem, że wszystko, co maluję, nie jest fikcyjne – wszyscy ludzie lub rzeczy na obrazach są prawdziwe. Jednak te realne przedmioty, miejsce, gospodarstwo domowe jak nici splatają się poprzez emocje we wspólny obraz, a to wszystko jakoś przypomina sen.
Choć sny nie są przewidywalne, a w swoich pracach sam konstruuję obraz, to jednak tworzenie jest procesem nieuchwytnym, a w obrazach, podobnie jak w snach, pojawia się pewna utopia. Może są to sekretne pragnienia, których sami nie potrafimy wyrazić ani zrozumieć, czy obrazy skomponowane przez podświadomość.
W mojej twórczości bowiem powodem nie jest nagie ciało, ale sama osoba”.

Saksofonista Jan Maksimowicz wykonujący muzyczną improwizację na wernisażu wystawy malarstwa Roberta Bluja „Portrety tworzonego snu” w wileńskiej galerii sztuki „GODÒ galerija”
Fot. Bartosz Frątczak/https://zw.lt
W dniu wernisażu wystawy „Portrety tworzonego snu” zabrzmiała również muzyczna improwizacja w wykonaniu saksofonisty Jana Maksimowicza.
Wstęp na wystawę malarstwa Roberta Bluja „Portrety tworzonego snu” jest wolny!
RES
Dodaj komentarz