Szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologiczne podało, że stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały potężne eksplozje w pobliżu miejsc, gdzie doszło do awarii nitek gazociągu Nord Stream. Duńskie siły zbrojne opublikowały film, na którym widać wydostający się gaz.
“One of the explosions had a magnitude of 2.3, and was registered at as many as 30 measuring stations in southern Sweden”- SVT https://t.co/nr3gDq5UXD https://t.co/RgDliGaEwX
— ELINT News (@ELINTNews) September 27, 2022
Norweskie siły zbrojne opublikowały film, na którym widać obecną sytuację w rejonie wycieku na Nord Stream 2. Z uszkodzonej infrasruktury do Bałtyku i w powietrze uwalniają się ogromne ilości gazu.
Se video og fotos af gaslækagerne på Nord Stream 1 og 2-gasledningerne i Østersøen på https://t.co/pj96CN7CDB: https://t.co/7bgt8TljaH #dkforsvar pic.twitter.com/I1zEPaBLYO
— Forsvaret (@forsvaretdk) September 27, 2022
Jak pisaliśmy wcześniej, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml jest „ekstremalnie zaniepokojony” awariami Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Pieskow powiedział, że ciśnienie w rurociągach znacznie spadło jako rezultat trzech wycieków, i nie wykluczył sabotażu.
Wcześniej rosyjski operator Nord Stream 1 potwierdził zniszczenie trzech nitek gazociągu jednocześnie. Według Nord Stream AG „uszkodzenie jednego dnia trzech nitek rurociągu na Morzu Bałtyckim ma charakter bezprecedensowy”.
W komunikacie Nord Stream AG czytamy, że „na razie nie można ocenić, kiedy przywrócona zostanie ich sprawność”. Poinformowano, że wokół obszarów wycieku ustanowiono pięciomilową strefę zakazu żeglugi.
W poniedziałek wieczorem na obu nitkach rosyjskiego gazociągu „Nord Stream 1” wykryto spadek ciśnienia, a co za tym idzie wyciek. Co ciekawe, stało się to tego samego dnia, kiedy podobną awarię odnotowano na „Nord Stream 2”. Ciśnienie w rurze na dnie Bałtyku spadło w nocy z niedzieli na poniedziałek ze 105 do 7 barów.
Jak napisał niemiecki dziennik „Tagesspiegel”, z niemieckich kręgów rządowych docierają informacje, że gazociągi Nord Stream 1 i 2 mogły zostać uszkodzone w wyniku ataku. Jak pisze gazeta, powołując się na źródła w administracji niemieckiej, wszystko przemawia przeciwko zbiegowi okoliczności. Ale śledztwa wciąż trwają.
Oprac. MaH, twitter.com
1 komentarz
Kto odniósł korzyść?
27 września 2022 o 18:36Rzymianie starożytni mawiali: Ten zrobił, kto odniósł korzyść. – Kto najbardziej skorzystał na tej sytuacji?
Ukraińcy? – nie,
Polacy? – nie, mamy dość swoich problemów,
Niemcy? – tak, bo awaria gazociągu uwalnia ich od decyzji: brać gaz, czy nie brać – mają alibi
Rosjanie? – tak, bo uniknęli kompromitacji w postaci odmowy Niemców kupowania tego gazu – mają alibi
Amerykanie? – po co mieli by to robić?
No i wszystko jasne.