„Pan Tadeusz” to film niemy z 1928 roku, ówczesna „superprodukcja”, zrealizowana na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Obraz wyreżyserował Ryszard Ordyński, a scenariusz napisali Andrzej Strug oraz Ferdynand Goetel.
W ramach ogłoszonego przez Sejm RP Roku Romantyzmu pokaz odrestaurowanego „Pana Tadeusza”, z polskimi i litewskimi napisami, odbędzie się w Wilnie, 11 sierpnia 2022 roku, o godz. 21:00, w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim (ul. Bernardinų 11). Wstęp wolny na projekcję, obowiązuje jednak rejestracja: https://bit.ly/3Pxt8fD
Film zrealizowano z okazji dziesięciolecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś projekt okazał się dla twórców sukcesem komercyjnym, ciesząc się wielkim powodzeniem. Film kręcono między innymi w majątku Czombrów nieopodal Świtezi, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz. Nad scenografią, kostiumami i rekwizytami filmowymi czuwał zespół konsultantów, a w scenach batalistycznych wziął udział 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego z Warszawy oraz 4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich z Wilna.
W rolach głównych wystąpili: Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Jan Szymański (Jacek Soplica – ksiądz Robak), Stanisław Knake-Zawadzki (Sędzia Soplica), Mariusz Maszyński (Hrabia), Zofia Zajączkowska (Zosia).
Oficjalna premiera dzieła miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.
Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono jego fragmenty o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne klatki, dzięki czemu udało się zrekonstruować około 120 minut trwającego oryginalnie ponad trzy godziny obrazu. W roku 2012 dzieło odnowiono cyfrowo, wzbogacono o muzykę skomponowaną współcześnie przez Tadeusza Woźniaka i utrwalono na DVD.
Organizatorzy pokazu: Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim, Instytut Polski w Wilnie, Filmoteka Narodowa.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!