Rosja nie chce być dłużej członkiem Rady Europy. Jak donosi rosyjska agencja TASS, 10 marca rosyjskie MSZ złożyło oświadczenie w tej sprawie, oskarżając kraje UE i NATO o rzekome nadużywanie większości i „kontynuowanie linii dalszego niszczenia rady i wspólnej humanitarnej przestrzeni prawnej w Europie”.
Według TASS, złożone przez MSZ FR oświadczenie jest jednoznaczne z wypowiedzeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i stwarza niebezpieczeństwo przywrócenia kary śmierci w Rosji.
„Rosja nie weźmie udziału w narzuconej przez NATO i UE transformacji RE, najstarszej organizacji europejskiej, w kolejną platformę opowieści o supremacji Zachodu i samouwielbienia. Niech się cieszą komunikowaniem się ze sobą bez Rosji” – brzmi komunikat.
Rosyjskie MSZ podkreśliło, że bieg wydarzeń „staje się nieodwracalny”. „Rosja nie zamierza pogodzić się z tymi wywrotowymi działaniami prowadzonymi kolektywnie przez kolektywny Zachód, powiązanymi z narzuceniem „porządku opartego na zasadach”, który ma zastąpić prawo międzynarodowe deptane przez Stany Zjednoczone i ich satelity” – czytamy w dokumencie.
Wiceprzewodniczący Senatu Rosji Konstantin Kosaczow powiedział, że wyjście Rosji z Rady Europy pociąga za sobą wypowiedzenie jej karty i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która zobowiązuje państwa członkowskie do zniesienia kary śmierci.
Rosyjskie media zauważają, że moratorium na wykonywanie kary śmierci zostało wprowadzone w Rosji po jej wstąpieniu do Rady Europy.
Przypomnijmy, że z powodu wojny między Rosją a Ukrainą Rada Europy zawiesiła członkostwo Rosji w dwóch organach – Komitecie Ministrów Rady Europy i Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZPRE).
Członkowie Prezydium Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego, również zainicjowali wygaśnięcie prawa Rosji do reprezentacji w komisji.
Na 14-15 marca zapowiedziano nadzwyczajną sesję plenarną ZPRE, której głównym tematem będą konsekwencje agresji Federacji Rosyjskiej.
Rosja legalnie pozostaje członkiem Rady Europy i stroną odpowiednich konwencji, co zachowuje zobowiązania Rosji, w tym wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Oznacza to również zobowiązanie Rosji do przestrzegania decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!