Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu ograniczeń wizowych na kilku obywateli Białorusi. Są one nakładane zgodnie z tzw. zakazem Khashoggi’ego, narzędziem wprowadzonym w ubiegłym roku w USA w celu przeciwdziałania międzynarodowym represjom.
„Dzisiejsze działania są wymierzone w kilku obywateli Białorusi za ich zaangażowanie w poważne eksterytorialne działania antyterrorystyczne. Stany Zjednoczone potępiają wszelkie tego typu działania, w tym próbę przymusowej repatriacji Kristiny Timanowskiej podczas letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w ubiegłym roku” – brzmi oświadczenie sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.
Timanowska obecnie przebywa w Polsce.
Andrzej Pisalnik dla Kresy24.pl: Białoruś staje się toksyczna nawet dla sportowców
Departament Stanu USA podkreślił również, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują wysiłki Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej na rzecz wspierania i ochrony praw sportowców poddawanych presji władz. W oświadczeniu wyrażono solidarność z Kristiną Timanowską i wszystkimi innymi, „którzy musieli stawić czoła próbom uciszenia ich krytyki przez reżim”.
Zawiera również słowa poparcia dla narodu białoruskiego, wzywa Aleksandra Łukaszenkę do zaprzestania represji, uwolnienia więźniów politycznych, rozpoczęcia dialogu ze swoimi przeciwnikami i społeczeństwem obywatelskim, wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, zaprzestania działań przeciwko rządom i grupom pomagającym Białorusinom oraz przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów pod międzynarodową kuratelą.
„Będziemy nadal współpracować ze społecznością międzynarodową, aby postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za represje i łamanie praw człowieka na Białorusi” – zapewnił Departament Stanu.
W oświadczeniu nie wymienia się bezpośrednio nazwisk obywateli Białorusi, których dotyczą ograniczenia wizowe.
Tzw. Zakaz Khashoggiego pozwala Departamentowi Stanu na nałożenie ograniczeń wizowych na osoby, które, działając w imieniu obcego rządu, są uważane za bezpośrednio zaangażowane w poważne eksterytorialne działania antydysydenckie, w tym zastraszanie, prześladowanie, śledzenie, groźby lub wyrządzanie krzywdy dziennikarzom, aktywistom lub innym osobom uważanym za dysydentów.
Instrument został wprowadzony jako odpowiedź USA na zamordowanie dziennikarza Jamala Khashoggiego w saudyjskim konsulacie w Stambule.
oprac. ba za state.gov
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!