Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zaktualizowaną rezolucję „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol na Ukrainie, a także części mórz Czarnego i Azowskiego”. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
„Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło wzmocnioną rezolucję w sprawie militaryzacji Krymu. Zawiera ona ważne wsparcie dla platformy krymskiej, wzywa Federację Rosyjską do zaprzestania rozmieszczania broni i wojska na półwyspie, do zaprzestania naruszania wolności żeglugi na morzach Czarnym i Azowskim” – podkreślił.
Minister spraw zagranicznych podziękował wszystkim państwom członkowskim ONZ, które poparły dokument.
„Umacnia on międzynarodowe wsparcie dla platformy krymskiej i jej celów, przeciwdziała postępującej militaryzacji Krymu, wysyła odstraszający sygnał w kontekście narastania rosyjskiej obecności wojskowej wzdłuż naszej granicy i na Krymie” – powiedział.
Przypomnijmy, 18 grudnia 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz uchwaliło rezolucję „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol (Ukraina) oraz części mórz Czarnego i Azowskiego”. Za rezolucją głosowało 66 państw członkowskich ONZ, 19 było przeciw, 72 wstrzymało się od głosu.
7 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz trzeci poparło zaktualizowaną wersję tej rezolucji. Dokument ma na celu przywrócenie bezpieczeństwa i stabilności w regionie. 63 państwa członkowskie ONZ głosowały za zaktualizowanym tekstem rezolucji, 17 było przeciw, a 62 wstrzymało się od głosu.
16 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło zaktualizowaną rezolucję w sprawie sytuacji w zakresie praw człowieka na Krymie. Jej kluczowym elementem jest apel do społeczności międzynarodowej o wzmocnienie interakcji w celu wywarcia presji na Federację Rosyjską w celu wymuszenia na niej wypełnienia międzynarodowych zobowiązań jako państwa okupującego. Zagłosowały 64 kraje, 86 wstrzymało się, 23 przeciw.
Po raz pierwszy Zgromadzenie Ogólne ONZ rozpatrzyło w grudniu 2016 r. rezolucję w sprawie sytuacji praw człowieka na okupowanym Krymie.
Opr. TB, https://twitter.com/DmytroKuleba/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!