Dyrektor Instytutu Języka Ukraińskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Pawło Hrycenko skomentował możliwe przejście na alfabet łaciński. Na antenie stacji telewizyjnej „Ukraina 24” wyjaśnił, że pismo ukraińskie oparte na cyrylicy istnieje od wielu stuleci, a zmiana jego formatu zniszczyłaby tradycję. Przejście na alfabet łaciński uznał za nonsens.
Przypomniał, że alfabet cyrylicki funkcjonuje na Ukrainie od X wieku.
„Cyrylica na Ukrainie funkcjonuje, przynajmniej sporadycznie, to znaczy częściowo, od IX w. Właśnie w X w. zaczęły się upowszechniać pismo w cyrylicy, a to, z powodu czego, ugruntowało się nasze państwo. Dlatego, że dzięki dokumentom w cyrylicy książę kijowski mógł wysyłać swoich gubernatorów (jak ich teraz się nazywa, a wtedy określano ich – podsadnikami) do różnych miast” – wyjaśnił.
Dodał, że Ukraina nie powinna zmieniać cyrylicy na alfabet łaciński.
„To bzdura. Mamy wspaniałą tradycję cyrylicką, stworzyliśmy ogromną bazę informacji opartą na cyrylicy. Kijów był matką rosyjskich miast (księstw), że wysyłał tam książki i wysyłał alfabetyzację. Teraz chcemy wyeliminować to wszystko? I nie ma żadnej paralelności, wszelka paralelność oznacza zniszczenie – nie można niszczyć tradycji” – powiedział.
Przypomnijmy: sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że Ukraina musi pozbyć się cyrylicy i przejść na alfabet łaciński.
Rzecznik ds. ochrony języka państwowego Taras Kremin stwierdził, że wypowiedź Daniłowa o alfabecie łacińskim to wypowiedź i inicjatywa nieuzasadniona.
Pod koniec marca 2018 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin wezwał opinię publiczną do rozpoczęcia dyskusji na temat ewentualnego używania alfabetu łacińskiego wraz z cyrylicą. Klimkin podkreślił, że trzeba pracować nad tym, co jednoczy kraj.
Historyk i były dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, Wołodymyr Wiatrowych, zauważył, że zwolennicy przejścia na alfabet łaciński uważają porzucenie cyrylicy jako „odwrót” Ukraińców od Federacji Rosyjskiej i zbliżenie się do Europy, ale w w rzeczywistości taka innowacja może wzmocnić rusyfikację.
Opr. TB, https://ukraina24.segodnya.ua/
fot. Thenikitasazhin/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!