Komitet Śledczy RB odmówił wszczęcia sprawy karnej w związku z okrutnym traktowaniem Białorusinów, aresztowanych podczas protestów w sierpniu 2020 roku.
Komitet Śledczy twierdzi, że decyzja ta została podjęta na podstawie sprawdzenia szeregu skarg obywateli „na bezprawne działania funkcjonariuszy w związku z zatrzymaniem tych osób w miejscach zamieszek, osadzeniem i aresztowaniem” w areszcie śledczym na ulicy Akrestina.
Według służby prasowej Komitetu Śledczego, podczas kontroli dokładnie zapoznano się z argumentami wszystkich wnioskodawców, przeprowadzono badania sądowo-lekarskie i inne, zapoznano się z dokumentami z miejsc odosobnienia przestępców, przesłuchano świadków.
„Ustalono kontrolowany wzorzec zgłoszeń od osób, które doznały obrażeń ciała podczas tłumienia masowych zamieszek przez stróżów prawa, a także podczas zatrzymania sprawców, ich doprowadzenia, przetrzymywania w izolacji i tłumienia bezprawnych zachowań, przełamania oporu i dalszego nieposłuszeństwa” – czytamy w komunikacie prasowym.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym nagrań wideo z MSW, KŚ stwierdziła, że użycie przez funkcjonariuszy siły fizycznej i środków przymusu było zgodne z wymogami ustawy „O organach spraw wewnętrznych” i innymi przepisami Białorusi, a wybrane środki i metody były proporcjonalne i „użyte z zamiarem wyrządzenia najmniejszej szkody w zaistniałej sytuacji”.
Komitet Śledczy stwierdza, że informacje w sieci o nadużyciach władzy w postaci tortur i nadużyć seksualnych nie zostały obiektywnie potwierdzone. Wynika to rzekomo również z wyjaśnień samych skarżących.
Według śledczych, wnioski o wszczęcie sprawy karnej złożyło 680 zatrzymanych, w większości obywateli poniżej 30 roku życia, bezrobotnych, pracujących na własny rachunek i studentów. Według doniesień, niektórzy z nich byli wcześniej pociągani do odpowiedzialności administracyjnej i karnej, w tym za przestępstwa z użyciem przemocy.
Komitet Śledczy stwierdził, że niektórzy zatrzymani celowo prowokowali milicjantów, aby wpaść w ich ręce, a później fakt ten wykorzystać przy ubieganiu się o azyl polityczny w jednym z krajów UE;
„Ponadto w trakcie kontroli ustalono kilkadziesiąt osób, które świadomie i celowo naruszały porządek publiczny, stwarzając wszelkie warunki do użycia wobec nich przez funkcjonariuszy siły fizycznej i środków specjalnych. Celem tych działań był ich późniejszy wyjazd na pobyt stały w Unii Europejskiej po złożeniu wniosku. Udokumentowany fakt złożenia wniosku został wykorzystany jako fikcyjne narzędzie do uzyskania „azylu politycznego” w innych krajach” – podała IC.
Komitet Śledczy potwierdza, że wielu zatrzymanych zostało przewiezionych do ośrodków zatrzymań z obrażeniami ciała odniesionymi podczas protestów, ale „wszystkim potrzebującym udzielono pomocy medycznej”.
oprac. ba za nashanova.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!