„Świadectwo zanikającego dziedzictwa: Polacy w Naddniestrzu – część II” jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu. Zespół badawczy właśnie wyruszył na pierwszą w 2021 roku ekspedycję. Koordynatorem projektu jest profesor Helena Krasowska ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wykonawcami są studenci i absolwenci Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego: Adam Błonowski, Krzysztof Zarecki i Inna Sajewska – pisze „Kurier Wileński”.
Zespół badawczy dotarł do Naddniestrza i rozpoczął badania terenowe wśród miejscowych Polaków. Przeprowadza on wywiady oraz prosi o wypełnienie ankiet najstarszych Polaków Raszkowa, Kamionki, Iwanowki i Rybnicy, gromadzi dokumentację świadków historii. Planowany jest udział zespołu badawczego w odpuście w Słobodzie Raszków w dniu świętej Marty 29 lipca 2021 roku.
Zostaną również sfotografowane i zeskanowane archiwa prywatne Polaków z Naddniestrza. Polskie dziedzictwo kulturowe zgromadzone przez zespół na tym terenie zostanie poddane odpowiednim opracowaniom naukowym i będzie wykorzystane w celach naukowych i popularno-naukowych. Planowane jest wydanie monografii, albumów oraz przeprowadzenie wykładów promujących kulturę polską poza granicami kraju.
Drugi etap badań planowany jest na przełomie sierpnia i września 2021 roku, wówczas badania prowadzone będą wśród Polaków w Tyraspolu i Benderach.
Zespół badawczy pragnie podziękować Ambasadorowi RP w Kiszyniowie profesorowi Barłomiejowi Zdaniukowi za udzieloną pomoc; Natalii Sieniawskiej, prezes Towarzystwa Polskiego „Jasna Góra” za wsparcie na miejscu w Raszkowie.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 poprzez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Kresy24 za kurierwilenski.lt
Fot. Helena Krasowska
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!