Muzeum Niepodległości przygotowało wystawę „Wołyń 1935 w obiektywie reporterów Polskiej Agencji Telegraficzne”, którą można oglądać przy słynnych schodach w Galerii W-Z w Warszawie.
„W 1935 roku Wydział Fotografii Państwowej Agencji Fotograficznej podlegającej Prezydium Rady Ministrów, wykonał szereg zdjęć, które pokazywały Wołyń i jego mieszkańców w czasie pracy i odpoczynku, ich obejścia gospodarcze, obyczaje, uroczystości związane z tradycją różnych narodowości zamieszkujących ten region. Zdjęcia ukazują również miasta i zabytki oraz świątynie ziemi wołyńskiej” – informuje komunikat Muzeum Niepodległości.
Na wystawie pokazano 23 zdjęcia z albumu zawierającego ponad 140 fotografii. Nie wiadomo jednak, kto jest autorem tych zdjęć, posiadamy jedynie informacje, że stałym pracownikiem PAT-u był m. in. Henryk Poddębski (1890-1945), który fotografował wzdłuż i wszerz Kresy Wschodnie.
Zdjęcia, które możemy zobaczyć w gablotach ukazują nam m. in. pałac w Wiśniowcu, kościół Jezuitów w Krzemieńcu, Dom Osady Krechowieckiej na Karlowszczyźnie.
Wystawa w Galerii W-Z jest dostępna dla zwiedzających od 14 czerwca do 4 lipca 2021 roku.
Oprac. DJK, muzeum-niepodleglosci.pl
Fot. muzeum-niepodleglosci.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!