Parlament Europejski przyjął dwie rezolucje, w których potępił agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy oraz okupację części Ukrainy i Gruzji przez wojska rosyjskie. Parlament Europejski jest zaniepokojony faktem, że duże obszary Ukrainy i Gruzji są nadal okupowane przez wojska rosyjskie. Wnioski i zalecenia w tej sprawie zostały zawarte w uchwale w sprawie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej w 2020 roku, przyjętej na wczorajszym posiedzeniu plenarnym zgromadzenia.
Za przyjęciem dokumentu głosowało 387 posłów, 180 było przeciw, 119 wstrzymało się od głosu.
W dokumencie czytamy, że Parlament Europejski „jest zaniepokojony okupacją dużej części Ukrainy i Gruzji przez Federację Rosyjską z naruszeniem prawa międzynarodowego”.
Deputowani są również zaniepokojeni obecnością wojsk rosyjskich w Mołdawii, a także faktem, że „Rosja w dalszym ciągu destabilizuje pokój i bezpieczeństwo w regionie”.
Rezolucja potwierdza również zaangażowanie na rzecz niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wszystkich innych krajów Partnerstwa Wschodniego.
Deputowani przyjęli również drugą rezolucję, w której wspomniano o Ukrainie.
Dokument dotyczy realizacji wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE w 2020 roku.
Głosowało za nim 340 parlamentarzystów, 100 przeciw, a 245 wstrzymało się od głosu.
W rezolucji Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie rozszerzaniem się konfliktów w krajach sąsiadujących z UE, a także „zamrożonymi konfliktami i kontynuacją okupacji przez Federację Rosyjską terytoriów suwerennych państw”.
Eurodeputowani potępili także „agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy, jej negatywną rolę w kilku zamrożonych konfliktach i presję na niektórych sąsiadów UE, a także naruszenie praw Tatarów krymskich, blokadę Morza Azowskiego, kontynuację zajmowania ukraińskich złóż gazowych na Morzu Czarnym i integralność terytorialna Gruzji i Mołdawii”.
Parlament Europejski potwierdził swoje zaangażowanie w politykę nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu i okupacji części Donbasu. Wezwał też Rosję do pełnej realizacji zobowiązań wynikających z porozumień mińskich.
Opr. TB, https://www.dw.com/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!