Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych poparło zaktualizowaną rezolucję dotyczącą kwestii militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol na Ukrainie oraz części mórz Czarnego i Azowskiego.
63 państwa członkowskie ONZ zagłosowały za zaktualizowanym tekstem rezolucji, 17 było przeciw, a 62 wstrzymało się od głosu.
W treści rezolucji stwierdza się, że Zgromadzenie Ogólne ONZ „wyraża poważne zaniepokojenie postępującą militaryzacją Krymu przez Federację Rosyjską jako państwo okupujące i wyraża zaniepokojenie dalszą destabilizacją sytuacji na Krymie w związku z dostarczaniem przez Federację Rosyjską nowoczesnych systemów uzbrojenia, w tym samolotów i pocisków zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, uzbrojenia i amunicji, oraz wysyłania przez nią personelu wojskowego na terytorium Ukrainy i wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania takiej działalności”.
Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało też Federację Rosyjską, jako państwo okupujące terytoria Ukrainy, do natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania swoich sił zbrojnych z Krymu i natychmiastowego zakończenia czasowej okupacji terytorium Ukrainy.
Zwróciło się również do wszystkich państw członkowskich i odpowiednich organizacji międzynarodowych o współpracę z ONZ w celu wsparcia wysiłków zmierzających do jak najszybszego zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu oraz do powstrzymania się od wszelkich działań lub interakcji z Federacją Rosyjską w odniesieniu do Krymu, które są niezgodne z tym celem.
Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło też wykorzystywanie przez Rosję zajętych przedsiębiorstw ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego na okupowanym Krymie i apeluje do Federacji Rosyjskiej o powstrzymanie się od prób rozszerzenia swojej jurysdykcji na obiekty i materiały jądrowe na Krymie.
Członkowie Zgromadzenia wyrazili głębokie zaniepokojenie wcielaniem przez Rosję mieszkańców Krymu, w tym obywateli Ukrainy, do swoich sił zbrojnych, w tym ich wysyłaniem ich do baz wojskowych w Federacji Rosyjskiej, i wezwali Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania działań sprzecznych z międzynarodowym prawem humanitarnym.
Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało także Federację Rosyjską do powstrzymania się od tworzenia placówek oświatowych organizujących szkolenia wojskowe dla dzieci na Krymie w celu przygotowania do służby wojskowej w ramach rosyjskich sił zbrojnych.
Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało nadto Rosję do powstrzymania się od nielegalnych działań wojskowych na Krymie oraz Morzu Czarnym i Azowskim, które mogłyby dodatkowo zaostrzyć napięcia w regionie i poza nim, oraz potępiło budowę rosyjskich okrętów na czasowo okupowanym Krymie, co przyczynia się do dalszego wzrostu sił i powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
Członkowie ONZ wezwali Rosję się do dalszych negocjacji w celu uwolnienia wszystkich nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy i ich bezpiecznego powrotu na Ukrainę.
Potępili także rosnącą obecność wojskową Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym i Azowskim, w tym w Cieśninie Kerczeńskiej, a także ograniczanie żeglugi w tym rejonie, co dodatkowo pogarsza sytuację społeczno-gospodarczą w obwodzie donieckim, który już doświadcza konsekwencji czasowej okupacji Krymu.
Jednocześnie ONZ wezwało wszystkie państwa członkowskie, a także organizacje międzynarodowe i wyspecjalizowane agencje do powstrzymania się od wszelkich wyjazdów na Krym, które nie są skoordynowane z Ukrainą.
Opr. TB, http://webtv.un.org/
fot. https://112.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!