Vineta Kleine, dyrektor Centrum Informacji i Dokumentacji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), przypomina Ukrainie, że nie ma drogi na skróty do członkostwa w NATO. Powiedziała to podczas spotkania okrągłego stołu „Stosunki Ukraina-NATO w kontekście trwałego pokoju w Donbasie”.
„Przedstawienie Planu Działań na rzecz Członkostwa nie warunkuje z góry jakiejkolwiek decyzji dotyczącej członkostwa w NATO” – podkreśliła.
Podkreśliła, że istnieje nadal bardzo ważny kierunek, który Sojusz zdecydowanie wspiera w zakresie wdrażania reform na Ukrainie.
„To są obecne reformy Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Bardzo ważne jest, aby reformy te były przeprowadzane w sposób zintegrowany i ważne jest, aby podczas tego procesu uwzględnić wszystkie aspekty, w szczególności wzmocnienie walki z korupcją, zapewnienie demokratycznej kontroli i nadzoru oraz kontroli cywilnej nad Siłami Zbrojnymi Ukrainy i strukturami bezpieczeństwa” – dodała.
Zauważyła, że jej ojczyźnie, Łotwie, zajęło dziesięć lat „bardzo uważnej i ciężkiej pracy”, aby wprowadzić reformy zbliżające ją do NATO. Jej zdaniem reformy nie powinny być zatrzymywane i regularnie wdrażane.
„Nie powinno być na przykład jednego kroku do przodu i dwóch do tyłu” – wyjaśniła.
„Oczywiście, nie ma drogi na skróty do członkostwa w NATO. A jeśli chodzi o reformy, Ukraina podjęła zobowiązania. Bardzo ważne jest, aby były wdrażane i spełniane, aby przyniosły efekty” – podkreśliła.
W związku z tym przypomniała, że pozostają w mocy decyzje szczytu NATO w Bukareszcie z 2008 r., podczas którego została określona zasada polityki otwartych drzwi.
„NATO oczekuje, że Ukraina będzie nadal koncentrować się na reformach wewnętrznych. Udana realizacja reform to najlepszy sposób na dalsze dążenie do członkostwa” – dodała.
Przypomnijmy, 8 października br. prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem powiedział, że Ukraina potrzebuje Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP).
31 października 2019 r. zastępca sekretarza generalnego NATO ds. politycznych i polityki bezpieczeństwa Bettina Kadenbach powiedziała, że Sojusz nie chce spekulować na temat ram czasowych, w jakich Ukraina otrzyma Plan Działania na rzecz Członkostwa.
25 października 2019 r. wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kuleba powiedział, że wniosek Ukrainy o MAP z 2008 r. do NATO jest nadal ważny, więc nie ma potrzeby składania nowego.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!