Ministrowie obrony państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) uzgodnili pakiet środków politycznych i wojskowych w odpowiedzi na rozmieszczenie przez Rosję nowych rakiet nuklearnych. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wideokonferencji prasowej z okazji pierwszego dnia spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu, które odbywa się 17–18 czerwca.
Wczoraj ministrowie obrony zastanawiali się nad tematem rozbudowy przez Rosję arsenału broni nuklearnej, a także związanych z tym konsekwencji dla bezpieczeństwa NATO. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że rozmieszczenie przez Rosję w ubiegłym roku systemu rakietowego SSC-8 (nowy system rakietowy „Nowator 9M729”) doprowadziło do zakończenia traktatu zakazującego rakiet średniego i krótkiego zasięgu. Według niego nowe rosyjskie pociski stanowią szczególne zagrożenie, bo z powodu mobilności ich wyrzutni są trudne do wykrycia. „Mogą razić miasta europejskie z mocno ograniczoną możliwością ich namierzenia i zmniejszają czas na odpowiedź jądrową” – powiedział.
Zwrócił też uwagę na to, że Rosja modernizuje międzykontynentalne pociski balistyczne, ćwiczy odpalanie ich z powietrza i opracowuje pociski manewrujące napędzane energią jądrową. „Od wielu lat obserwujemy również trend nieodpowiedzialnej retoryki nuklearnej w Rosji, której celem jest zastraszanie i groźby wobec państw członkowskich NATO” – podkreślił.
„Zachowanie Rosji jest destabilizujące i niebezpieczne. Na dzisiejszym spotkaniu ministrowie omówili te wyzwania i uzgodnili zrównoważony pakiet elementów politycznych i wojskowych ” – dodał.
Prace ministrów obrony państw członkowskich NATO zmierzają do wzmocnieniu zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. „Kilka krajów członkowskich poinformowało, że wprowadzają nowe systemy obrony powietrznej, m.in. Patriot i SAMP/T” – dodał.
Ministrowie obrony zgodzili się wzmocnić uzbrojenie konwencjonalne. „Kraje członkowskie inwestują w nowe platformy, w tym myśliwce piątej generacji. Do bieżącej sytuacji dostosowujemy także nasze służby wywiadowcze i ćwiczenia wojskowe” – podsumował.
Opr. TB, https://www.nato.int/
fot. Wikimedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!