Demokratyczna Liga Kosowa koalicyjny partner rządzącego Vetëvendosje najprawdopodobniej będzie głosować przeciwko premierowi, potencjalnie pogrążając młodą republikę w kolejnym kryzysie politycznym.
Powodów jest wiele ale punktem zapalnym stało się zwolnienie reprezentującego LDK ministra spraw wewnętrznych Agima Veliu, rzekomo za szerzenie „paniki” po tym, jak poparł apel prezydencki o stan wyjątkowy w związku z pandemią.
17 marca prezydent Hashim Thaci podpisał dekret o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w związku z kryzysem. Został on wysłany do parlamentu Kosowa, który ma 48 godzin na zaakceptowanie lub odrzucenie tego ruchu. Premier Albin Kurti odrzucił wezwania do wprowadzenia stanu wyjątkowego, twierdząc, że spowodowałoby to „niepotrzebną panikę”. Zwolnił Veliu 18 marca, zaledwie kilka godzin po tym, jak powiedział on, że popiera prezydencki dekret.
„W tej chwili, kiedy cała administracja publiczna dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować szkody wyrządzone przez koronawirusa, szefowie instytucji centralnych, w tym ci w rządzie, muszą wykazać dojrzałość zarówno przy podejmowaniu decyzji, jak i przy składaniu oświadczeń – powiedział Kurti w swoim ogłoszeniu o zwolnieniu Veliu.
Inną ważną różnicą między koalicjantami jest spawa 100 procentowego cła na towary pochodzące z Serbii. Lider LDK Isa Mustafa (na zdjęciu) dał Kurtiemu do końca tygodnia, aby „unieważnić decyzję o zwolnieniu Veliu i podjąć decyzję o zniesieniu taryf” na import serbski.
Rferl.org Oprac MK
foto wkipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!