Dwa nowe meczety, wytwórnia konserw, ferma drobiu i turnieje sportowe. Wszystko z okazji urodzin taty Kadyrowa.
Czeczenia świętowała rocznicę 61. urodzin swojego zmarłego przywódcy Achmada Kadyrowa. Bardzo świętowała. Władze, by uczcić to wydarzenie, otworzyły w Groznym centrum rehabilitacyjne dla dzieci, we wsi Samaszki – wytwórnię konserw, a we wsi Awtury – fermę drobiu. W całej Czeczenii odbyły się zawody sportowe, otwarto dwa nowe meczety i wystawę poświęconą byłemu przywódcy. Na jego cześć odbyły się też wydarzenia o charakterze religijnym.
Achmad Kadyrow, ojciec obecnego prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, urodził się w Kazachstanie, gdzie przebywała na zesłaniu jego rodzina. Pochodził z rodziny muzułmańskich duchownych. Duchownym był jego ojciec i wujowie. W 1957 roku Kadyrowowie wrócili do Czeczenii.
Achmad Kadyrow ukończył szkołę średnią w 1968, pracował w sowchozie i w przedsiębiorstwach budowlanych. W 1980 roku wysłano go do Buchary do medresy dla muzułmańskich duchownych. Po jej ukończeniu studiował w wyższej uczelni muzułmańskiej w Taszkencie. Po powrocie do Czeczenii został zastępcą muftiego Gudermesu. W 1989 roku założył pierwszy na Kaukazie Instytut Islamski, którego był rektorem. Stał się jednym z najbardziej znanych mufti w Czeczenii. W latach 1990-1991 studiował w Jordanii. W 1993 roku został zastępcą muftiego Czeczenii, a we wrześniu 1994 – pełniącym obowiązki muftiego Czeczenii. Walczył po stronie partyzantów w pierwszej wojnie z Rosją (1994-1996) i uczestniczył w rozmowach pokojowych w 1996 roku w składzie delegacji czeczeńskiej. Wcześniej, w kwietniu 1995, prezydent Dżochar Dudajew mianował go najwyższym muftim – wielkim muftim Czeczenii.
Pod koniec lat 90. wszedł w ostry konflikt z wahhabitami. Usiłował doprowadzić do ich wypędzenia z całej Czeczenii. W 1998 i 1999 na zwołanym przez niego zjazdach czeczeńskich przywódców religijnych, politycznych i wojskowych przyjęto uchwały o usunięciu wahhabitów z życia politycznego i administracji, zaprzysięgając to na Koran. Realizację tego planu zablokował Asłan Maschadow.
W 1999 ogłosił północ republiki strefą wolną od wahhabizmu, co ułatwiło po rozpoczęciu przejęcie kontroli przez Rosjan nad północną częścią kraju. Potępił Szamila Basajewa oraz jego wyprawę na Dagestan i wezwał Czeczenów do niestawiania oporu armii rosyjskiej. Odmówił ponownego ogłoszenia świętej wojny – dżihadu przeciwko Rosji (wczesniej zrobił to w 1995 roku). 10 października 1999 Maschadow odwołał Kadyrowa z funkcji muftiego, uznając go za zdrajcę, którego należy zlikwidować.
11 czerwca 2000 Kadyrow został prorosyjskim szefem cywilnej administracji republiki, a od marca 2003 pełnił obowiązki prezydenta. W wyborach prezydenckich 5 października 2003 zdobył według oficjalnych wyników 80 proc. głosów.
Utrzymywał bliskie kontakty z Kremlem – miał ponoć nieomal nieograniczony dostęp do Władimira Putina. Doprowadził do uchwalenia serii amnestii, w wyniku których ujawniło się i złożyło broń 7 tysięcy byłych separatystów – większość z nich po weryfikacji wcielono do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czeczenii, część zasiliła cywilną administrację republiki.
9 maja 2004 zginął w zamachu na stadionie w Groznym w trakcie obchodów Dnia Zwycięstwa w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego wmurowanego pod trybunę honorową. Tydzień później do organizacji zamachu przyznał się czeczeński komendant polowy Szamil Basajew, tłumacząc, że działał w imię „świętego prawa islamskiego”, a celem ataku byli „zdrajcy narodu czeczeńskiego”.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!