Amerykańska agencja ratingowa Fitch zbadała skutki tzw. manewru podatkowego dla białoruskiej gospodarki. Według jej ekspertów budżet naszego wschodniego sąsiada straci na decyzji Rosji 10,6 mld. dolarów.
Przypomnijmy, że tzw. manewr podatkowy Rosji polega na zniesieniu ceł na ropę naftową, przy jednoczesnym podwyższeniu podatków na wydobycie tego surowca. Białoruś, która dotychczas kupowała od sąsiada ropę bezcłową, straci ten przywilej i będzie musiała płacić za nią tyle samo, co inni zagraniczni odbiorcy. W związku z manewrem podatkowym będzie to cena wyższa niż dotychczas.
Fitch przewiduje, że jeśli Rosja nie wypłaci Białorusi odszkodowania za straty poniesione w wyniku manewru podatkowego, straty białoruskiej gospodarki wyniosą w latach 2019-2024 10,6 mld dolarów. Jak pisze w swoim raporcie agencja, takie starty przewidywane są w sytuacji, gdy cena za baryłkę ropy naftowej będzie wynosiła ca. 70 dolarów, a białoruskie rafinerie zwiększą przetwarzanie ropy naftowej z 18 mln ton w 2019 roku do 24 mln ton w latach 2020-2024 (a w 2024 roku, jeśli nic się nie zmieni, Białoruś będzie kupować rosyjską ropę naftową faktycznie po światowych cenach).
Agencja podkreśla, że białoruskie władze już uwzględniły brak rekompensaty z tytułu manewru podatkowego w budżecie i prognozach na rok fiskalny 2019-2020.
Ale jak fluktuacja wpłynie na gospodarkę, czy ta zaadaptuje się do nowych warunków, zależy od tego, czy władze znajdą nowe źródła finansowania zewnętrznego, a także od tempa zmian w obszarach, które ściśle uzależnione są od cen energii.
Rosja tymczasem łączy relacje finansowe z Białorusią z „pogłębianiem integracji”, i chce „kompleksowo traktować” manewr podatkowy, kredyty i realizację Traktatu o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi.
Tym nie mniej, agencja pozostawiła Białorusi dotychczasowe ratingi kredytowe – krótkoterminowy, i długoterminowy na poziomie „B” ze „stabilną” prognozą (z poziomu „B -” została podniesiona w styczniu 2018 roku).
Eksperci Fitch tłumaczą swoje oceny spadkiem długu państwowego, zmniejszeniem inflacji, wzrostem rezerw złota i dewiz i dobrą historią spłaty długów.
Fitch przypomina o słabym sektorze bankowym Białorusi, wysokim zewnętrznym zadłużeniem państwa i złym zarządzaniu długiem w porównaniu z innymi państwami, a także o uzależnieniu białoruskiej gospodarki od rosyjskiej.
Agencja Fitch publikuje ratingi, w których ocenia min kondycje 100 państw, ponad 5700 instytucji finansowych i ponad 200 przedsiębiorstw. Jej siedziby znajdują się w Nowym Jorku i Londynie.
Fitch, obok Moody’s i Standard & Poor’s zaliczany jest do grona najbardziej wpływowych agencji ratingowych o zasięgu globalnym.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!