Gaz-System podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Uroczystość podpisania umowy na wsparcie finansowe, którego maksymalna wysokość wynosi blisko 215 mln euro, odbyła się w Brukseli.
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.
– Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny – jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu – podkreślił prezes Tomasz Stępień.
„Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi realizację podjętej 23 stycznia 2019 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla programu Baltic Pipe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wsparcie finansowe zostało przyznane w oparciu o przeprowadzony w 2018 r. drugi konkurs grantowy CEF Energy na zadanie „Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8.3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)”” – informuje Gaz-System. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, gaz-system.pl
fot. gaz-system.pl
1 komentarz
observer48
16 kwietnia 2019 o 07:52No i kacapy sprzedadzą w Europie o 10 mld m3 gazu rocznie mniej, a to się tłumaczy na redukcję wpływów brutto o co najmniej dwa miliardy dolców rocznie, zakładając cenę $200 za 1000 m3 gazu. Polski import LNG zredukuje te wpływy o co najmniej kolejny miliard dolców rocznie, a to już w sumie pięć procent kacapskiego budżetu obronnego. Gazu tłoczonego do Europy nie da się opłacalnie przekierunkować do Chin z powodu zbyt dużych odległości, a więc będzie to dla kacapii uszczerbek trwały.
Jeśli dodamy terminale LNG na Litwie, rozbudowę polskiego gazoportu do zdolności regazyfikacyjnych 7.5 mld m3, a docelowo 10 mld m3 rocznie i budowany przez Chorwację gazoport na wyspie Krk, to w sumie doda się to do co namniej 20 mld m3 gazu rocznie, a kacapia straci kolejne cztery miliardy dolców przychodu brutto rocznie do 2022 r.