Izba niższa amerykańskiego Kongresu przyjęła 4 ustawy wymierzone w politykę rosyjską. Wśród nich jest tzw. Crimea Annexation Non-recognition Act, który zakazuje amerykańskim instytucjom federalnym uznawania Krymu za część Rosji i podejmowania jakichkolwiek działań, które w jakikolwiek sposób mogłyby zostać zinterpretowane jako uznanie de iure lub de facto rosyjskiej władzy nad zaanektowanym półwyspem.
Prezydentowi USA pozwolono na naruszenie zapisu o Krymie jedynie w przypadkach szczególnej wagi dla bezpieczeństwa państwa. Przeciwko przyjęciu ustawy zagłosował tylko jeden członek izby, za – 427.
„Izba Reprezentantów potępia Władimira Putina i jego reżim za prześladowanie swoich politycznych przeciwników i ukrywanie zabójców Borysa Niemcowa, który działał na rzecz demokracji i praw człowieka w Rosji” – napisano w kolejnym przyjętym akcie prawnym.
W dokumencie zaapelowano do rządu USA o podejmowanie tematu zabójstwa Niemcowa i kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności winnych przy okazji każdych rozmów ze stroną rosyjską. Wskazano, że należy określić wszystkie osoby, mające związek z jego zabójstwem i objąć je sankcjami, wynikającymi z tzw. ustawy Magnickiego, wymierzonej w skorumpowanych polityków i osoby łamiące prawa człowieka.
Izba Reprezentantów, w której większość mają Demokraci, również zaapelowała do sekretarza stanu Mike’a Pompeo o zbadanie działań prowadzonych na arenie międzynarodowej przez przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Wskazano, że należy przeanalizować, czy Kadyrow prowadzi interesy za granicą, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, oraz czy sankcje, którymi został objęty, są przestrzegane.
Trzeci przyjęty dokument upoważnia amerykański wywiad do zbierania danych o majątku Putina oraz jego najbliższego otoczenia. Przyjęty projekt przewiduje zobowiązanie wywiadu USA, sekretarza stanu i skarbu do przygotowania raportu o majątku rosyjskiego prezydenta. Raport miałby obejmować przedsiębiorstwa, które Władimir Putin mógłby wykorzystywać do ukrycia swoich aktywów. Zdaniem autorów dokumentu podjęcie takich działań ma być odpowiedzią na ingerencję Kremla w wybory w USA. Raport miałby być gotowy w ciągu 180 dni od przyjęcia ustawy (podpisania jej przez prezydenta).
Ostatni dokument – tzw. Kremlin Act – przewiduje zobowiązanie wywiadu USA do przygotowania w ciągu 90 dni trzech raportów zawierających ocenę politycznych „zamiarów” rosyjskich władz, w tym ocenę możliwych zagrożeń ze strony Rosji dla USA oraz sojuszników z NATO.
Ustawami zajmie się teraz Senat, wejdzie ewentualnie w życie po podpisaniu przez prezydenta.
Oprac. MaH, ukrinform.net, forsal.pl
fot. aoc.gov
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!