Uroczysta sesja z udziałem ministrów państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego, z towarzyszącymi jej imprezami może zostać zorganizowana w Mińsku. O planach dyskutowano podczas wizyty na Białorusi europejskiego komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich Günthera Oettingera, informuje rządowa agencja Belta.
Komisarz Oettinger podczas dwudniowej wizyty spotkał się min. z Aleksandrem Łukaszenką, gratulował mu aktywności Białorusi w „Partnerstwie Wschodnim” oraz otwarcia na konstruktywny dialog z UE.
Po spotkaniu z białoruskim prezydentem Oettinger oświadczył, że w ciągu ostatnich trzech lat Unia Europejska i Białoruś osiągnęły znaczne postępy w realizacji szeregu inicjatyw w stosunkach dwustronnych.
„To powinno pomóc nam w dalszym zacieśnianiu współpracy między Białorusią i UE w najbliższej przyszłości. Zawarcie umowy o naszych Priorytetach Partnerstwa byłoby kamieniem milowym na tej drodze”, powiedział komisarz.
Podkreślił również, że w ostatnich latach UE zaktywizowała finansową współpracę z Białorusią.
O możliwości zorganizowania na Białorusi szczytu Partnerstwa Wschodniego mówił w rozmowie z gazeta Białoruś Sewodnia szef izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, który w ubiegłym tygodniu przebywał z oficjalną wizyta w Polsce.
Komentując przebieg rozmów z polskim prezydentem, premierem i marszałkami Sejmu i Senatu RP, białoruski polityk podkreślił, że Polska jest gotowa zorganizować w Mińsku spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
„Strona polska jest gotowa zorganizować wizyty w Mińsku ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy UE Partnerstwa Wschodniego, aktywnie opowiada się za zapraszaniem Białorusi na międzynarodowe szczyty, w tym na imprezy związane z 10‑leciem Partnerstwa Wschodniego. Z zadowoleniem przyjęte zostało nasze zaproszenie na II Europejskie Igrzyska, obchody 1000-lecia Brześcia i inne wydarzenia”, powiedział Miasnikowicz.
Partnerstwo Wschodnie zostało zainicjowane w 2009 r. w celu promowania stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej między UE a sześcioma wschodnimi krajami partnerskimi: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. W założeniach inicjatorów PW (Polska przy wsparciu Szwecji) jest zacieśnienie współpracy z tymi krajami poprzez preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. W perspektywie, państwa objęte programem mogłyby ubiegać się o akcesję do UE.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!