Ujawniono szczegóły nowego planu pokojowego dla Donbasu, który ma zastąpić „porozumienia z Mińska”.
Nowy plan pokojowego uregulowania sytuacji na Donbasie, który ma być alternatywą dla porozumień mińskich, zakłada organizację wspólnej misji ONZ i OBWE (z udziałem wojska, komponentami policyjnymi i administracją międzynarodową w tzw. donieckiej i ługańskiej republice ludowej). Koncepcja obejmuje także utworzenie przez Unię Europejską agencji, która ma odbudować region po zniszczeniach wojennych.
Koncepcję dla Donbasu przedstawił w wywiadzie dla austriackiej gazety Kleine Zeitung jej autor, specjalny przedstawiciel OBWE na Ukrainie oraz zasiadający w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Martin Saidik.
„W ciągu ostatnich lat obserwujemy, że w mińskich porozumieniach brakuje przejrzystości. Ważne jest to, że wdrożenie centralnego elementu – przeprowadzenia wyborów lokalnych – wymaga pomocy z zewnątrz”, powiedział Saidik.
Podkreślił, że tylko ONZ może zorganizować takie wybory, ponieważ zadaniem misji OBWE jest obserwacja procesu wyborczego. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa.
Według niego, nowy plan pokojowy musi zostać podpisany przez przywódców krajów „czwórki normandzkiej” – Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, konieczna jest też zgoda ich parlamentów.
„Potrzebujemy porozumienia, które rzeczywiście będzie miało wagę polityczną i prawną. Ani ukraińskie, ani rosyjskie parlamenty nie ratyfikowały porozumień mińskich. I to jest oczywiście problem. Naszym zamiarem jest uzyskanie takiej wagi politycznej, na której wszyscy będą się opierać przy wdrażaniu dokumentu, dlatego musi również zostać zatwierdzony przez parlamenty”- powiedział Saidik.
Wstępna wersja porozumienia została przedstawiona na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w grudniu 2018 r. w Mediolanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Mieli oni możliwość zadawania pytań i zgłaszania uwag”.
Zgodnie z koncepcją Saidika, ONZ i OBWE nie powinny działać równolegle, ale wspólnie pod ogólnym kierownictwem tak zwanego specjalnego przedstawiciela: dotyczy to zarówno komponentu wojskowego jak i policyjnego misji ONZ i misji obserwacyjnej OBWE, która już działa w terenie.
Ponadto proponuje się utworzenie przez Unię Europejską agencji ds. odbudowy, która działałaby w Donbasie, na podobnych zasadach jak niegdyś utworzona przez UE na Bałkanach. Działania agencji powinny objąć wszystkie regiony DNR i LNR, powinna współpracować z połączonym kierownictwem misji ONZ i OBWE, ale nie może być pod jej przywództwem.
16 stycznia minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, rozmawiając z dziennikarzami w Sewierodoniecku powiedział, że przedstawiciele OBWE, którzy pracują min. w „formacie mińskim”, wystąpili z propozycją utworzenia wspólnej misji pokojowej ONZ i OBWE. Wyjaśnił, że wspólna misja powinna mieć element wojskowy, policyjny i międzynarodową administrację.
Kresy24.pl/ba
1 komentarz
RUFUS66
30 stycznia 2019 o 00:44Szczwane lisy.Wyrzucili większość Ukraińców i teraz chcą uczciwe wybory robić, a my zapłacimy za odbudowę.bardzo szczwane lisy.