Zgodnie z dokumentem, w szkołach których program przewiduje nauczanie przedmiotu „język narodowy”, jego nauka będzie obowiązkowa, a rodzice mogą wybrać jakiego języka dziecko będzie się uczyło jako języka narodowego.
Ten punkt został dodany z inicjatywy posłów, gdyż w pierwotnym projekcie nauka języka narodowego była traktowana fakultatywnie.
Oczywiście oprócz języka narodowego będzie możliwość wyboru języka rosyjskiego jako podstawowego.
Ustawa wyraźnie stanowi, że w nauczaniu w każdym języku powinny obowiązywać jednakowe „federalne standardy”, ale wydaje się to wątpliwe z tej przyczyny, że wiele narodowych języków nie rozwija się i nie jest w stanie „udźwignąć” nowoczesności. Podobne zjawisko obserwuje się zresztą na całym świecie. Językoznawcy zaliczają do kategorii języków zagrożonych, około 500 na całym świecie.
Racjonalnym wyborem dla rodziców będzie więc wybór języka rosyjskiego, który zapewni dziecku równe szanse w dalszej edukacji i na rynku pracy.
Jako jeden z pierwszych wyraził swoje zadowolenie z ustawy czeczeński prezydent Kadyrow, który oświadczył, że „Nie można uważać za Czeczena tego, kto jutro przyjdzie do szkoły i oświadczy, że nie chce się uczyć naszego języka.”
Adam Bukowski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!