Odrodzony Wołyński Klub Automobilowy w dniach 6-11 lipca 2018 r. po raz kolejny organizuje międzynarodowy samochodowo-motocyklowy VI Rajd Wołyński, poinformował portal wschodnik.pl. Weźmie w nim udział ponad 200 uczestników.
W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz tragiczna 75 rocznica rzezi wołyńskiej. Polscy motocykliści zamierzają udać się na Wołyń manifestując pamięć o przodkach, naszych rodakach, ale i szukając porozumienia z ukraińskimi sąsiadami.
Polacy i Ukraińcy wspólnie przemierzą drogi obu krajów na trasie wynoszącej około 1600 km. Rajd wyruszy 6 lipca o godz. 11.00 z Placu Zamkowego w Lublinie. W ciągu 6 dni droga będzie przebiegać przez miejscowości województwa lubelskiego, obwodów wołyńskiego, rówieńskiego, żytomierskiego, winnickiego, chmielnickiego, tarnopolskiego oraz lwowskiego.
Warto nadmienić, że uczestnicy rajdu wezmą udział w głównych uroczystościach z okazji upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej, które odbędą w niedzielę 8 lipca w Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła. Według nieoficjalnych informacji, we mszy żałobnej wezmą udział prezydenci obu krajów – Andrzej Duda i Petro Poroszenko. Dla uświetnienia uroczystości zaproszono 58-osobowy Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Lublinie.
Liczba uczestników, którzy wezmą udział w międzynarodowym rajdzie samochodowo-motocyklowym będzie oscylować w liczbie 200 osób, w zależności od miejsca i czasu wydarzenia. Przewidywana ilość sprzętu to ponad 50 jednostek. Uczestnicy imprezy odwiedzą główne turystyczne zakątki historycznego Wołynia, Bracławszczyzny, Podola, itp.
Głównym celem rajdu jest popularyzacja wydarzeń historycznych związanych z przeprowadzaniem rajdów, wyścigów, festiwali itp., na terenie Ukrainy i Polski. Mają także nadzieję, że w ten sposób zainteresują młode pokolenie sportem motocyklowym a tym samym zaprezentują nadchodzące wydarzenia tematyczne, które odbędą się w bieżącym roku na Ukrainie i w Polsce.
Należy przypomnieć, że pierwszy Rajd Wołyński miał miejsce między 27 a 30 maja 1930 roku. Trasa przebiegała przez Łuck-Lwów-Lublin-Łuck. W wydarzeniu wzięło udział 9 samochodów (Tatra, Ford, Citroen, Chevrolet, Auburn, Oakland i in.) a wśród uczestników znalazły się dwie kobiety, które pomyślnie dotarły do mety za kierownicą własnych aut. W ciągu zaledwie 3 dni pokonano 970 km.
Honorowy patronat na Rajdem objęła senator RP Anna Maria Anders.
Organizatorzy: Wołyński Klub Automobilowy, fundacja Pro Bono Futuro, fundacja Europejska Akademia Samorządowa, Świdnicki Klub Motocyklowy USARZ, Stowarzyszenie Motocyklowe Monte Cassino Intermarium, Europejska Akademia Rozwoju Nauki i Biznesu.
Kresy24.pl za wschodnik.pl/fot: prokovel.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!