Serwis informacyjny Panorama w niemieckiej państwowej telewizji Das Erste podaje, że banki z Niemiec rozważają wycofanie się z finansowania gazociągu pod dniem Bałtyku łączącego Rosję z Niemcami.
Niemieccy dziennikarze podkreślili, że Nord Stream 2 pojawia się w ustawie o sankcjach CAATSA, czyli propozycji obostrzeń względem adwersarzy Stanów Zjednoczonych, jak Iran czy Korea Północna. „Jeden z podpunktów stanowi, że rząd USA powinien działać przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Daje to możliwość wprowadzenia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę i finansowanie gazociągu” – przypomina Panorama.
„Budzi to duży niepokój w niemieckim biznesie, ponieważ oprócz BASF, w projekt zaangażował się także wytwórca energii Uniper wart miliard dolarów. Firmy te mogą w przyszłości spodziewać się kar, ponieważ w podobnych przypadkach w przeszłości musiały już płacić europejskim bankom” – alarmue telewizja niemiecka.
– Władze amerykańskie mogą wszcząć dochodzenia, które grożą kosztownymi procesami w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie pod dużym znakiem zapytania będzie stała sama działalność w Ameryce – powiedział z kolei w programie Michael Harms z Komisji Niemieckiej Gospodarki ds. Wschodu. – Pojawia się wielka niepewność. To oczywiście trucizna dla długoterminowego strategicznego zaangażowania.
Podczas ostatniej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w USA, jednym z tematów rozmów z Donaldem Trumpem była przyszłość gazociągu Nord Stream 2, a także, co ma z tym związek, sankcje amerykańskie wobec Rosji i ich wpływ na Niemcy. Według niektórych niemieckich mediów kanclerze Merkel próbowała uzyskać od prezydenta Trumpa zgodę na to, by niemieckie firmy współpracujące z rosyjskimi obłożonymi sankcjami były w jakiś sposób wyłączone z sankcji, ale nie udało się jej przekonać przywódcy USA.
Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, BiznesAlert.pl
fot. The White House
12 komentarzy
observer48
6 maja 2018 o 03:53I tak prezydent Trump powoli dusi kacapię i poddusza szkopię. Niemcy teraz płacą za oszczędności na wydatkach na zbrojenia.
peter
7 maja 2018 o 05:14Dzisiaj w Toronto widzialem czerwone flagi z sierpem i mlotem Dziwne nie zauwazylem wstazek Sw Jerzego/colorado/
observer48
7 maja 2018 o 10:46@peter
Kacapy w Kanadzie i USA nie są dobrze zorganizowani, zajmują się głównie działalnością przestępczą, lub półlegalną i organizują się w niewielkich grupach, bo jedni drugim nie wierzą. Nie ma się co temu dziwić, bo większość ma rodziny w RoSSji i najprawdopodobniej współpracuje po cichu z FSB.
peter
7 maja 2018 o 15:05Observwer48 http://www.1917.net.pl/
Czy w Polsce istnieje Komunistyczna Partia ?
observer48
7 maja 2018 o 20:32@peter
Jeśli nawet istnieje, jest to margines. Przecież w Kanadzie i USA też są partie komunistyczne. Pamiętam, jak się zanosiłem od śmiechu czytając w londyńskim Timesie na początku lat 1980., że „łatwiej zmusić koguta, aby znosił jaja, niż przekonać Polaków do komunizmu”.
Jarema
6 maja 2018 o 11:24Dobre wiadomości
lew
6 maja 2018 o 23:43Będzie takim samym fiaskiem , jakim miała być budowa mostu na Krym, który na pół roku przed terminem , za kilka dni zostanie oddany do użytkowania.
observer48
7 maja 2018 o 10:41@lew
Termin oddania do użytku mostu na Krym został właśnie
przesunięty o następne pół roku.
olek
7 maja 2018 o 08:36Pobożne życzenia .Nius dla „Użytecznych idiotów”Budowa NS2 już trwa .Niemcy dostarczyli rury wartości 1mld800mil $ i izolację do rur o wartości ponad 500 mil. Szwecja otrzymała 100 mil ,Finlandia ponad 170 mil ,ania 60 mil $ . A co polska otrzymała? Poza tym kto nie wierzy niech przejedzie się do Sasnitz na wyspie Rugia w Niemczech a zobaczy g ory rur zgromadzonychna kei zgromadzonych do budowy NS2. Pisanie o jakichś rozprawach sądowych ,ktore mogą być wszczęte przed sądami USA to jakiś debilizm prawny. USA uzurpuje sobie prawo do ingerowania w systemy prawne suwerennych państw.
observer48
7 maja 2018 o 10:18@olek
USA ma prawo nakładania kar finansowych i odbierania licencji amerykańskim filiom europejskich instytucji finansowych działających na terenie jurysdykcji USA. Największy bank Francji BNP Paribas zapłacił w 2o14 r. za łamanie sankcji USA nałożonych na Kubę, Iran i Sudan ponad $10 miliardów kar i kosztów sądowych, a także otrzymał trzyletni zakaz wykonywania pewnych bardzo zyskownych operacji finansowych na terenie jurysdykcji USA.
Śledztwa przeciwko amerykańskim filiom drugiego co do wielkości banku Francji Societe Generale i niemieckiego Deutsche Bank są wciąż w toku, a Departament Skarbu i Komisja Nadzoru Finansowego USA żądają $14 miliardów kar dla Deutsche Banku, który jest obecnie na skraju bankructwa. Część aktywów Deutsche Bank Polska kupił w grudniu ubr. bank BZ WBK, w którym pracował premier Morawiecki do października 2015 r. Ciekaw jestem, czy jakakolwiek europejska instytucja finansowa podejmie się takiego ryzyka.
Gwoździem do trumny Deutsche Banku może się stać otwarcie w Warszawie filii euroazjatyckiej największego na świecie banku inwestycyjnego, w i trzeciej co do wielkości instytucji finansowej JP Morgan Chase, co praktycznie eliminuje z Eurazji Deutsche Bank. Niemiecki system finansowy to kulawy karzełek w porównaniu z amerykańskim, który kontroluje ponad 70% światowej bankowości i giełd papierów wartościowych, a w połączeniu z brytyjskim blisko 90%.
peter
7 maja 2018 o 14:56Olek Ty popierasz projekt NS2? Jak tak to dlaczego?
Darek
9 maja 2018 o 08:54Też sądzę, że zostanie wybudowany ale to o niczym nie swiadczy. Ruski gaz stał się najdroższy na świecie wiec popyt spada. Niemcy nie wchłoną takiej ilości, a Polska buduje niezależność wobec politycznie sterowanych paliw. Po 2020r czyli dokładnie wtedy gdy NS2 ma zacząć działanie przestaniemy kupować w Rosji. Jak zostanie zamknięty niepotrzebny gazociąg jamalski może przepchną przez NS2 trochę gazu ale to będzie działalność stricte polityczna. Nastawiona na to żeby pokazać „sukces” NS2. Niezwykle kosztowny dla FR oraz Niemiec i własnie o to chodzi. Im więcej bezsensownych projektów zrealizują tym mniej kasy na tanki i tankistów.