Zaktywizowanie współpracy pomiędzy przedstawicielami biznesu z Polski i Litwy, a także wspieranie dialogu między biznesem a strukturami państwowymi to podstawowe cele I Forum Ekonomicznego, które rozpoczęło się w środę w Wilnie. Organizatorem dwustronnego spotkania jest Forum Dialogu Polsko-Litewskiego Jerzego Giedroycia. Forum zostało objęte patronatem premiera RL Sauliusa Skvernelisa oraz honorowym patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Udział w obradach forum zapowiedziało 300 przedstawicieli polityki, biznesu, mediów z Polski i Litwy.
Relację z otwarcia forum przedstawił portal zw.lt.
Otwarcie I Forum Ekonomicznego zostało połączone z otwarciem wystawy „Prezydent Lech Kaczyński a Litwa oczami Prezydenta Valdasa Adamkusa”.
„Najważniejsze jest to, że w latach, kiedy prezydenci Lech Kaczyński i Valdas Adamkus współpracowali ze sobą, udało nam się wspólnie zmienić Europę Środkową. Zostawiliśmy trwały ślad, widoczny w naszych sercach i w naszej współpracy gospodarczej. Ten okres jest najlepszym okresem, do którego możemy się teraz odwołać i mam nadzieję, że gdzieś tam nad nami czuwa prezydent Lech Kaczyński, któremu tak droga była idea współpracy naszych krajów” – powiedziała ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie Urszula Doroszewska.
„Otwierając jako historyk forum ekonomiczne, poszukiwałem pewnej logiki – zastanawiałem się, co łączy historyków i przedsiębiorców i znalazłem jedną cechę wspólną. Jest to szacunek wobec tradycji. Dzisiaj otwieramy pierwsze forum ekonomiczne Litwy i Polski zatytułowane „Partnerstwo strategiczne” i z tej okazji wystawę otwieramy wystawę „Prezydent Lech Kaczyński i Litwa oczami prezydenta Valdasa Adamkusa. Idea zorganizowania takiej wystawy należy do ambasador Polski. Dziękuję, że o prezydencie Lechu Kaczyńskim możemy mówić nie językiem suchych faktów, a słowamiprezydenta Valdasa Adamkusa” – podkreślił Alvydas Nikžentaitis, prezes Forum Dialogu Polsko-Litewskiego Jerzego Giedroycia
Wystawa została podzielona na bloki tematyczne, które pokazują między innymi osobistą przyjaźń obu prezydentów, budowaną przez nich politykę zagraniczną, dyplomację ekonomiczną na linii Polska-Litwa oraz nową politykę historyczną kształtowaną przez prezydentów.
„Ostatnie zdjęcie na wystawie prezentuje prezydent Dalię Grybauskaitė i prezydenta Andrzeja Dudę podczas obchodów stulecia niepodległości 16 lutego w Wilnie. Może jednak ten duch pielęgnowania relacji polsko-litewskich jest nadal żywy? Na to pytanie również będziemy poszukiwali odpowiedzi podczas forum” – powiedział prof. Nikžentaitis.
List premiera RP Mateusza Morawieckiego do uczestników forum przeczytał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Michał Dworczyk.
„To dla mnie prawdziwy zaszczyt i przyjemność zwrócić się do państwa z okazji dzisiejszego ważnego wydarzenia, które, mam nadzieję, wytyczy nową drogę dla kontaktów gospodarczych między Polską i Litwą, krajami, które są bliskimi partnerami i sojusznikami. Bliskość geograficzna i dziedzictwo historyczno-kulturowe były i nadal są czynnikami spajającymi oba nasze narody. O tych szczególnych związkach przypominają nam obchodzone w tym roku w Polsce i na Litwie setne rocznice odzyskania niepodległości. Łączy nas jednak dużo więcej niż sąsiedztwo i wspólna historia. Wspólne wartości i dążenia, podobne spojrzenie na wiele zagadnień polityki międzynarodowej. Wszystkie te elementy tworzą solidną bazę naszej współpracy dwustronnej. Polsko-litewski dialog jest bardzo intensywny, a współpraca w wielu dziedzinach owocna i harmonijna” – napisał w swoim liście prezes Rady Ministrów.
Jak podkreślił, silne więzi są umacniane przez duże projekty infrastrukturalne, wśród nich połączenia energetyczne jak LitPolLink czy interkonektor gazowy czy realizację projektów Via Baltica i Rail Baltica.
„Często podczas podobnych imprez wspominana jest wspólna przeszłość Polski i Litwy – od wspólnych władców, powstań, aż do ciasnej współpracy podczas integracji do Unii Europejskiej. Litwa nie zapomniała politycznego ani prawnego wsparcia Polski, tych dzieł przeszłości, za które dziękuję. Nasza współpraca to jednak nie tylko przeszłość, to również znak wspólnej przyszłości. Jesteśmy i zawsze będziemy sąsiadami, dlatego wzajemne zrozumienie i współpraca we wszystkich dziedzinach jest konieczna. Nasze kraje są różne, każdy z nich jest niepowtarzalny, każdy ma swoje zwycięstwa i troski, ale też ogromny potencjał wymiany doświadczeń i przepisów na sukces” – podkreślił prezydent Adamkus.
Premier Saulius Skvernelis w swoim przemówieniu przypomniał, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów strategicznych Litwy.
„Łączy nas historyczne doświadczenie i wiele wspólnych interesów. Rok 2018 jest wyjątkowy, wspólnie świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszych krajów. Wizyty przywódców Polski na Litwie znaczą nowy etap w relacjach naszych krajów. Cieszymy się z intensywnej współpracy gospodarczej i jesteśmy gotowi ją rozwijać. Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy i drugim rynkiem eksportu litewskich towarów. Polska to także jeden z największych inwestorów w naszym kraju” – wymieniał premier Saulius Skvernelis. Mówiąc o reformach strukturalnych realizowanych przez obecny rząd oraz rożnych formach współpracy w dziedzinach energetyki, transportu, biznesu, szef rządu zaprosił polskie spółki do korzystania z „atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego na Litwie”.
Do gości forum zwrócił się także mer Wilna Remigijus Šimašius.
„To dla mnie szczególny zaszczyt – być merem tego miasta, bo jest to miasto ze szczególną historią i szczególną przyszłością. Tu mieszka najwięcej ludzi, którzy mogą powiedzieć o sobie: jestem Polakiem i jstem Litwinem, i nie widzieć w tym żadnej sprzeczności. Aby życie gospodarcze układało się pomyślnie, powinniśmy przede wszystkim przyjaźnić się w sercu. W naszej historii były okresy chwały, ale były też okresy trudne – powinniśmy iść do przodu inspirując się tymi chwalebnymi okresami” – mówił Šimašius.
Mer przypomniał, że język polski jest jednym z oficjalnych języków, w którym obsługiwani są interesanci Samorządu Miasta Wilna i wyraził nadzieję, że już wkrótce Warszawę i Wilno połączy szybki pociąg.
Kresy24.pl za zw.lt
1 komentarz
Antoni
26 kwietnia 2018 o 18:12Wszystko ładnie i pięknie, dużo gładkich słówek i wzajemnego słodzenia. I bardzo dobrze. Ale…
Jakoś ani słowem, nawet na marginesie, nie wspomniano o zupełnie haniebnym dyskryminowaniu przez kolejne litewskie rządy polskiej autochtonicznej mniejszości narodowej, od setek lat współgospodarzy Wilna i ziemi wileńskiej. Widocznie ta prawda nie pasuje do nastroju świętowania…
Zresztą po „forum im. Giedroycia” trudno się spodziewać przyzwoitości w potraktowaniu tej sprawy. Przecież ich celem jest całkowite pominięcie tego zagadnienia, a w zamian zaklinanie rzeczywistości gadkami o świetnej współpracy, partnerstwie strategicznym, ekonomicznym, energetycznym itd. Tylko dla ludzi brakuje w tym miejsca.