Podczas prac remontowo – budowlanych budynku № 3 przy ulicy 2 – Trudowoj (Robotniczej) w Grodnie, robotnicy znaleźli na jego poddaszu blaszane pudełko po tytoniu, a w nim prawdziwe skarby. Informacje podał portal Hrodna.life wyjaśniając, że podczas okupacji niemieckiej budynek znajdował się na terytorium getta, stąd duże prawdopodobieństwo, że kosztowności ukryli tam grodzieńscy Żydzi.
„Żartowaliśmy, że znajdziemy coś”, mówi Oleg Razin, właściciel budynku.
„Kiedy kupowaliśmy ten opuszczony dom, wiedzieliśmy, że jest niezwykły i ma swoją historię. Początkowo, w 1894 roku, był to budynek parterowy, a po wielkim pożarze właściciel dobudował jeszcze jedną kondygnację. Gdy go kupowałem, moi koledzy żartowali, że jeśli będziemy go rozbierać, to na pewno coś znajdziemy. I popatrzcie, jak to się stało”.
Skarb znalazł robotnik budowlany Władimir Strakowicz.
„Zdejmowałem część dachu, dostrzegłem skrzyneczkę. Na początku nie zwracałem na nią uwagi, a potem się przyjrzałem i otworzyłem ją. A tam złoto: różne monety, łańcuchy, pierścienie i inne kosztowności. Byłem w szoku.
Kierownik wezwał przedstawicieli muzeum historyczno – archeologicznego muzeum i milicję. Według pierwszych szacunków pracowników muzeum znaleziony skarb przedstawia sporą wartość. Najprawdopodobniej został ukryty przez grodzieńskich Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1941-1943”, tłumaczy portalowi Władimir..
Skarb z domu przy ulicy 2-Trudowoj to drugie znalezisko w ostatnim czasie w Grodnie. Na początku 2016 roku przy ulicy Antonowa, w trakcie przebudowy starego domu, budowniczowie znaleźli kryjówkę ze złotymi monetami i pierścieniami, na których widniały żydowskie napisy.
Skarb z Antonowa przekazano państwu, a eksperci oszacowali jego wartość na kilka tysięcy dolarów. Połowa kwoty została przekazana właścicielowi i zespołowi budowniczych, którzy skarb znaleźli.
Jeszcze w czasach radzieckich, w starych domach w centrum Grodna od czasu do czasu znajdowano skrytki z biżuterią.
Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili 42% mieszkańców Grodna będąc najliczniejszą grupą narodowościową na terenie miasta. (W całym powiecie grodzieńskim najliczniejsza grupę stanowili Polacy – 70 proc. – dane według ostatniego przed wojną spisu ludności). W latach 1939–1941 miasto znajdowało się pod okupacją sowiecką, jednak w czerwcu 1941 po silnym bombardowaniu dzielnicy żydowskiej zostało zajęte przez wojska niemieckie.
15 października 1941 wydano zarządzenie o obowiązku pracy dla mężczyzn (od 14 do 60 lat) i kobiet (od 14 do 55). W listopadzie 1941 ogłoszono powstanie dwóch odrębnych gett na terenie miasta oddalonych od siebie o ok. 2 km. Getto nr 1 przeznaczone dla osób przydatnych gospodarce III Rzeszy założono w centralnej części miasta wokół synagogi – na jego terenie umieszczono ok. 15 tys. Żydów. Getto nr 2 powstało na terenie podmiejskiej Słobódki (pomiędzy obecnymi ulicami Kosmonautów, Lidzkiej i Antonowa), w jego obrębie zamknięto 10 tys. Żydów uznanych za niezdolnych do pracy.
Kresy24.pl/wikipedia/hrodna.life.ab
2 komentarzy
józef III
16 kwietnia 2018 o 15:29zaraz o to wystąpi nowojorskie grono …
Matrix
16 kwietnia 2018 o 18:43to Skarb ukryty przez Żydów z Nowego Yorku,gdzieś około tysięcznego roku. Jak powszechnie wiadomo,żydzi osiedlili się w Ameryce Północnej i Południowej na długo przed przybyciem Indian.Żydzi przypłynęli do Ameryki po sprowadzeniu Aborygenów do Australii gdzieś około 40 000 lat temu. W tym czasie częściowo podbili Marsa i drugą stronę Księżyca, gdzie do dzisiaj zarządzają tą satelitą wspólnie z uciekinierami z Niemiec.