Parafia Świętej Trójcy – Świętego Rocha w Mińsku (na Złotej Górce), najstarsza katolicka parafia w stolicy Białorusi, rozpoczęła w internecie zbiórkę pieniędzy na dokończenie remontu budynku świątyni. Pierwszy drewniany kościół na Górze Troickiej wzniósł król Władysław Jagiełło.
Pierwsza drewniana świątynia zbudowana przez króla Jagiełłę na Górze Troickiej spłonęła w 1409 roku. Na jej miejscu wybudowano nową, również drewnianą, która przetrwała dokładnie cztery stulecia, do czasu pożaru w 1809 roku. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku pojawiła się możliwość zbudowania murowanego kościoła. Ówcześni hierarchowie w 1861 roku zdecydowali o przeniesieniu parafii z Góry Troickiej na znajdujący się podówczas na przedmieściach Mińska cmentarz na Złotej Górce, i już w 1864 roku wzniesiono tam murowany kościół.
Dziś świątynia usytuowana jest w samym centrum białoruskiej stolicy, przy Prospekcie Niezależności 44a, ale śmiało można powiedzieć, że jest oazą spokoju. W listopadzie 2017 roku władze Mińska zwróciły parafii dwa hektary ziemi przylegającej do kościoła, na której wcześniej znajdował się cmentarz katolicki, zniszczony przez bolszewików. Hierarchowie chcą, by na działce powstał ołtarz polowy, niewielki budynek ośrodka opieki dla osób starszych i plac zabaw dla dzieci. Będzie też tablica z informacją o historii miejsca.
Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim według projektu Petersburskiej Akademii Sztuk M.Siwickiego. Na uwagę zasługuje fakt, że datki na jego budowę zbierali nie tylko katolicy Mińska ale także prawosławni i Żydzi, wdzięczni Św. Rochowi za uratowanie miasta przed straszliwą epidemią cholery.
W latach 1900-1901 w kościele ustawiono organy na dwie klawiatury z pedałami, posiadające 18 głosów i 7 rejestrów. Po jakimś czasie rozpoczęła działalność szkoła organistów. W 1922 roku bolszewicy skonfiskowali wszelkie kosztowności będące na wyposażeniu kościoła, a w 1930 roku kościół zamknęli, a jego murach urządzili magazyn książek. Po 55 latach świątynię odrestaurowano na salę koncertową Białoruskiej Filharmonii Państwowej. Od 1991 roku znów zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa (jeśli w planach nie było koncertów). 16 sierpnia 1998 roku w prawym bocznym ołtarzu umieszczono nową metalową figurę św. Rocha, wykonaną przez rzeźbiarza Waleriana Januszkiewicza.
5 lipca 2006 roku kościół został zwrócony parafii.
Ksiądz Jury Sańko, proboszcz parafii Świętej Trójcy – Świętego Rocha powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki zbiórce w internecie każdy chętny może wesprzeć odnowienie tej ważnej świątyni.
– Z każdego zakątka ziemi ludzie mogą wesprzeć naszą inicjatywę, my zapewniamy modlitwę. Już w tym roku – również dzięki tej inicjatywie kościół będzie odremontowany- powiedział ksiądz Sańko.
W tym kościele został ochrzczony Jerzy Giedroyć, złożono też tu prochy księżnej Magdaleny Radziwiłł. Na zachowanym częściowo przykościelnym cmentarzu pochowano polskich żołnierzy poległych podczas inwazji wojsk Napoleona na Rosję oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Zbiórka pieniędzy na remont kościoła Świętej Trójcy – Świętego Rocha prowadzona jest poprzez platformę crowdfundingową „Talaka.by”.
Kresy24.pl/polskieradio.pl/ab
1 komentarz
Kresowiak
3 kwietnia 2018 o 20:41Należy odtworzyć polski cmentarz.
Kościół jest piękny i wart odnowienia.