W dniach 23-24 marca odbył się II (okręgowy) etap Olimpiady Historii Polski na Ukrainie – przedsięwzięcia organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Polskie Towarzystwo Historyczne celem poprawy znajomości dziejów ojczystych przez polską młodzież zamieszkującą kresy południowo-wschodnie dawnej Rzeczpospolitej.
II etap zmagań konkursowych odbył się w czterech ośrodkach; we Lwowie, Chmielnickim, Żytomierzu i Kijowie. Wzięły w nim udział 54 osoby z III ostatnich klas tzw. XI-latek (łączących podstawówkę ze szkołą średnią).
Wszyscy uczestnicy zostali poddani tej samej procedurze. Najpierw prezentacja multimedialna, potem jedno pytanie spoza epoki zgłoszonej do prezentacji, a następnie dwa pytania w ramach tejże epoki.
Dla przykładu: jeśli uczeń wygłosił prezentację z okresu rozbicia dzielnicowego, losował najpierw pytanie ze wszystkich pozostałych epok spoza Średniowiecza, a potem dwa – właśnie z niego.
Poza wiedzą oceniana była również spójność i logika wypowiedzi, przy czym nie braliśmy pod uwagę poprawności językowej, wychodząc z założenia, że polskość to stan umysłu, nie zaś czystość akcentu.
W sumie do zdobycia było 90 punktów.
Gra idzie o dużą stawkę, ponieważ laureaci olimpiady (tzn. zwycięzcy III etapu) otrzymują miejsca na wydziałach humanistycznych liczących się polskich uniwersytetów i to zanim zdadzą ukraińską maturę.
W najbliższych dniach na stronie kresy24.pl oraz wid.org.pl podamy wyniki II etapu oraz – osobno – listę osób zakwalifikowanych do III etapu (finału) Olimpiady.
Komitet Główny Olimpiady Historii Polski na Ukrainie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!