O tym, że Ukraina wycofała podpis swojego przedstawiciela pod nieujawnionym opinii publicznej porozumieniem z separatystami ws. linii podziału w Donbasie – napisały dzisiaj rosyjskie media.
„Kijów bez wyjaśnienia przyczyn cofnął podpis swojego przedstawiciela generała Jurija Dumańskiego pod dokumentem w sprawie linii podziału między powstańcami i siłami zbrojnymi na wschodzie Ukrainy” – cytuje kremlowski „Głos Rosji” Andrieja Purgina, wicepremiera samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zaprzecza, jakoby były podpisywane jakieś tajne porozumienia.
Liderzy separatystów proponowali zapis o przekazaniu im części terytorium i lotniska w Doniecku, ale – co zrozumiałe – było to nie do przyjęcia dla strony ukraińskiej. W podpisanym w Mińsku dokumencie nie ma mowy o przekazywaniu jakichkolwiek ziem – powiedział rzecznik RBNiO Andrij Łysenko, dodając, że oświadczenia separatystów o „tajnych” protokołach są prowokacją i mają na celu wprowadzenie w błąd międzynarodowej opinii publicznej.
Rosyjskie media informują, że w nocy z 19 na 20 września został podpisany dokument, którego część nie została ujawniona. Miała w nim być mowa o wyborach w Donbasie oraz „inne ustalenia”.
Co podpisał w Mińsku Leonid Kuczma
Rozmowy grupy kontaktowej Ukraaina-Rosja_OBWE ds. konfliktu ukraińskiego w Mińsku trwały prawie siedem godzin. Memorandum podpisane w nocy z 19 na 20 września, składa się z ośmiu punktów. Przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.
Treść dokumentu przedstawiał po zakończeniu rozmów były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który był jednym z jego sygnatariuszy.
Uzgodniono, że w ciągu doby od momentu przyjęcia memorandum broń kalibru 100 mm i więcej zostanie wycofana na odległość co najmniej 15 km z obu stron. Systemy artyleryjskie takiego kalibru miały być wycofane na maksymalną odległość swego rażenia, co – jak powiedział Kuczma – oznacza powstanie strefy bezpieczeństwa o szerokości 30 kilometrów.
Wprowadzono zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały być usunięte.
Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE.
Z terytorium Ukrainy miały zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy i najemnicy. W ciągu doby miała zostać rozmieszczona w strefie zawieszenia broni misja monitoringowa OBWE.
Przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini dodała fo informacji Kuczmy, że „strony uzgodniły monitoring zawieszenia broni w strefie, o której była mowa”.
Kwestia specjalnego statusu Donbasu będzie omawiana później – poinformował po rozmowach w Mińsku jeden z przywódców separatystów Ołeksandr Zacharczenko.
Rebelianci chcieli niepodległości dla dwóch samozwańczych republik – Ługańskiej i Donieckiej, władze w Kijowie wykluczyły jednak taką możliwość.
Czytaj również: Wstępne granice „Noworosji” powstaną „z dnia na dzień”. Poroszenko zdradzi Ukrainę?
Kresy24.pl/korrespondent.net, archiwum Kresy24.pl/archiwalne PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!