W sobotę 24 września w Wilnie miał miejsce koncert niezwykły – swój jubileusz 50-lecia pracy artystycznej świętował Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wilenka”.
„Wilenka” to pierwszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, który utworzony został w roku 1972 w ówczesnej Szkole Średniej nr 19 (obecnie Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, Linkmenų g. 8). Pomysłodawcą, założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu był Władysław Korkuć.
W repertuarze „Wilenki” są przede wszystkim pieśni i tańce z różnych regionów Polski, ale także utwory wileńskie, litewskie, ukraińskie, bałkańskie i wielu innych krajów czy krain.
W ciągu 50 lat istnienia przez „Wilenkę” przewinęła się ogromna liczba artystów – tancerzy, chórzystów, muzyków, z pokolenia na pokolenie przekazując bogate tradycje przede wszystkim polskiego folkloru oraz miłość do wszystkiego, co polskie.
Jak przeczytać możemy na stronie internetowej Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie (https://syrokomla.lt):
„[…] Pierwsze kroki taneczne stawiała [w «Wilence»] Helena Rotkiewicz, tancerka zespołu «Wilia». Akompaniowała przy fortepianie Ludwika Olszewska, kierownikiem kapeli była Zenoida Paszkiewicz. Organizacyjnie dopomogli pedagodzy szkoły Helena Marczyk, Helena Zacharkiewicz, Janina Butėnienė, Alicja Klimaszewska oraz członkowie komitetu rodzicielskiego: prezes Stanisława Zawadzka, Henryk Sosnowski, Jerzy Surwiło jr. inni aktywni rodzice. […]
Zawsze trwała, jak również i trwa owocna współpraca z wielu wybitnymi choreografami, instruktorami zespołów ludowych, kompozytorami i poetami, takimi jak: prof. Marian Domański, prof. Przemysław Pałka, Monika Pacek, Avdyl Murtez, Jarosław Cechanowicz, Rima Zaleckaite.
Wspaniałe, oryginalne teksty do pieśni «Wilenki» do dnia dzisiejszego stworzyły Helena Zacharkiewicz, Łucja Mołczanowicz, Janina Kuckienė, znani poeci Wojciech Piotrowicz i Aleksander Śnieżko.
Publiczność polubiła «Polonez Powitalny», który od dnia założenia zespołu jest [jego] hymnem. Melodia i pomysł utworu zostały zapożyczony z repertuaru zespołu «Mazowsze» (1970 rok, «Koło»), opracowane przez prof. Mariana Domańskiego. Słowa stworzyła polonistka szkoły Helena Zacharkiewicz. […]”.
Od roku 1996 kierownikiem Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wilenka” jest muzyk, dyrygent, chórmistrz i nauczycielka Janina Łabul, z którą współpracują: polonistka i reżyser Danuta Korkus; muzykolog, dyrygent, kierownik artystyczny Renata Juzokienė; choreograf, wychowanka „Wilenki” Aneta Kozłowska; kapelmistrzowie – akordeonista Rajmund Buriński i skrzypek, także wychowanek „Wilenki” Miroslaw Dmuchowski.
Zespół składa się z trzech grup tanecznych i trzech grup chóralnych w wieku od 5 do 21 lat. W 2014 roku wychowankowie „Wilenki” nie chcieli się rozstać z pracą artystyczną i utworzyli studencki zespół „Folk Vibes”, w którym prezentują ludowy folklor za pomocą muzyki elektronicznej.
Wspaniałe koncerty, udział w licznych festiwalach i konkursach w Wilnie, na Litwie, we wszystkich regionach Polski, na Węgrzech, na Słowacji, w Norwegii, Chorwacji, we Włoszech, w Niemczech, zdobyte nagrody, zachwycona i wierna publiczność, oklaski i brawa – to wszystko, czym „Wilenka” żyła w ciągu tych 50-ciu lat swojej owocnej działalności!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!