Jedna piąta obecnych włodarzy miast i jednostek samorządu terytorialnego na Litwie to byli komuniści – większość ukrywała ten fakt.
Spośród 60 merów Litwy 12 było członkami Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Tylko 2 z nich wspomniała o tym w swoich biografiach, większość wolalała odciąć się od haniebnej przeszłości.
Pisze o tym „LRT”, powołując się na portal 15min, który przeanalizował życiorysy wszystkich 60 szefów regionów kraju, dane specjalnego archiwum Litwy i otwarte źródła, a z niektórymi z nich przeprowadził także rozmowy telefoniczne.
Z danych opublikowanych przez dziennikarzy wynika, że pięciu z nich to socjaldemokraci: mer Birsztan Nijole Dirginciene, szef rejonu kowieńskiego Valerijus Makunas, kupiszeckiego ( okręg poniewieski) Algirdas Raslanas, szef rejonu preńskiego (okręg kowieński) Alvydas Vaicekauskas, mer Kiejdan Valentinas Tamulis.
Na liście znajduje się również dwóch „chłopów” – burmistrz Onikszt Kęstutis Tubis i szef okręgu kłajpedzkiego Bronius Markauskas, jeden konserwatysta – szef rejonu paswalskiego Gintautas Gegužinskas, mer Retowy Antanas Černeckis z Ruchu Liberalnego, Ildefonsas Petkevičius z Ruchu Wolność i Sprawiedliwość, szef rejonu kielmskiego na Żmudzi, z rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz z Akcji Wyborczej Polaków na Litewskich – Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz mer Kowna Visvaldas Matijošaitis ze Zjednoczonego Ruchu Kowieńskiego.
Wielu z nich określiło swoją rolę w partii komunistycznej w czasach sowieckich jako nieistotną i mało znaczącą, nawet ci, którzy zajmowali stanowiska w ówczesnych strukturach wykonawczych. Niektórzy byli komunistyczni burmistrzowie, z którymi przeprowadzono wywiady, powiedzieli również, że nie mają nic do ukrycia w swojej przeszłości, ale nie wspomnieli o tym fakcie, ponieważ po prostu nie było takiej kwestii.
Pod koniec października Sejm przyjął poprawki do kodeksu wyborczego i w trzech przyszłorocznych wyborach kandydaci będą musieli odpowiedzieć na pytanie o przynależność do partii Związku Radzieckiego.
Prezydent Litwy Gitans Nausėda również należał do Partii Komunistycznej, wstąpił do niej w 1988 roku. Dopiero w 2023 roku litewscy dziennikarze ujawnili ten fakt. Nausėda nie chwalił się tym rzecz jasna.
„Proszę organizację partyjną o przyjęcie mnie do KPZR. Znam program i statut KPZR, uznaję je i obiecuję przestrzegać” – takie oświadczenie Nausėda napisał do Partii Komunistycznej 20 maja 1988 r. 27 czerwca 1988 r.oku wydano mu legitymację partyjną.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!