Pełniący obowiązki ministra kultury Rosji Władimir Miedinski powiedział, że dzieła sztuki „przekazane jako rekompensata za straty wojenne nie podlegają zwrotowi i są własnością Federacji Rosyjskiej” odnosząc się do artykułu polskiego ministra kultury Piotra Glińskiego o dziełach sztuki z Polski przetrzymywanych przez Rosję. Dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało odpowiedź na to stanowisko Moskwy.
„Polskie dzieła sztuki, wywiezione przez organa władzy Związku Sowieckiego lub siły zbrojne tego państwa w okresie II wojny światowej lub bezpośrednio po jej zakończeniu, nie mogą być traktowane jako rekompensata za straty wojenne ZSRR. Pozostają własnością Polski. Od 2004 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Federacji Rosyjskiej 20 wniosków restytucyjnych. Kolejnych siedem jest w przygotowaniu.” – czytamy.
„Przygotowane przez Polskę wnioski restytucyjne mają formę pisemnego roszczenia w postaci obszernego opracowania, w którym oprócz opisania zabytku i wskazania jego cech szczególnych, przedstawione są jego losy i okoliczności utraty. Złożone przez MKiDN wnioski restytucyjne obejmują 17 dzieł sztuki, 1 kolekcję ponad 14 tys. numizmatów, ponad 11 tys. jednostek archiwalnych i 58 przedmiotów z terenu obozu Auschwitz. Wszystkie wydarzenia opisywane we wnioskach są potwierdzone poprzez odpowiednie kopie dokumentów archiwalnych, np. inwentarzy, kart naukowych obiektów potwierdzających polskie prawo własności oraz wszelkie spisy i informacje dotyczące okoliczności utraty oraz przemieszczeń dokonywanych w okresie II wojny światowej lub bezpośrednio po jej zakończeniu. W 2004 r. strona polska złożyła Federacji Rosyjskiej drogą dyplomatyczną 10 wniosków restytucyjnych dotyczących 10 obiektów (9 obrazów i 1 rysunek), odnalezionych na rosyjskiej stronie internetowej prezentującej dzieła sztuki o nieznanej proweniencji. Wszystkie znajdują się w Muzeum Sztuk Pięknych im. A. Puszkina w Moskwie” – oświadcza polskie MKiDN i wymienia te dzieła sztuki.
Cała komunikat, z listą dzieł sztuki z Polski w muzeum w Moskwie tutaj.
Oprac. MaH, gov.pl, rp.pl
fot. gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!