Konferencja, koncert artystów działających przy oddziałach Związku Polaków na Białorusi z Mińska i Grodna oraz zaproszonych białoruskich artystów, a także wystawa malarska, prezentująca dorobek malarzy zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy ZPB z okresu ostatnich 10-ciu lat i dostępna dla wszystkich mieszkańców i gości z Warszawy wystawa fotograficzna, przedstawiająca działalność największej organizacji mniejszości polskiej na Białorusi…
Poza konferencją inaugurującą obchody 10-lecia ZPB w warunkach nieuznawania przez władze białoruskie w warszawskim Domu Polonii odbyło się wiele wydarzeń potwierdzających tezę, iż nawet w trudnych warunkach ZPB potrafi prowadzić działalność na rzecz rozwoju na Białorusi polskiej kultury, oświaty oraz dbać o zachowanie przez mieszkających na Białorusi Polaków własnej tożsamości narodowej. Były to między innymi koncert działających przy ZPB w Mińsku i Grodnie artystów i zespołów z udziałem artystów białoruskich, wykazujących solidarność z ZPB i niezależnym środowiskiem polskim w swoim kraju.
Szczegółowo o dokonaniach organizacji w ostatnim dziesięcioleciu opowiedzieli zgromadzonym czołowi działacze ZPB, między innymi Józef Porzecki, prezes działającego przy ZPB Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej, Wiesław Kiewlak, działający na rzecz obrony praw Polaków na Białorusi do nauki w języku ojczystym w państwowym systemie edukacji, Andrzej Pisalnik, odpowiedzialny za rozwój wydawanych przez ZPB mediów polskich.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, z warszawskich obchodów 10-lecia działalności ZPB w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi.
Znadniemna.pl
2 komentarzy
św.Patryk
21 kwietnia 2015 o 23:12Jakie wartości Wy uznajecie? Faryzeusze! Sprzedawczyki i profani.
Karol Werner
1 maja 2015 o 12:00Hej! Pomyślałem, że może kogoś zainteresować tutaj relacja z mojego wyjazdu rowerowego na Białoruś. Napisałem kilka tekstów, w tym jeden o Polakach spotkanych na Białorusi, ich życiu, problemach, radościach. Jak coś tutaj link http://kolemsietoczy.pl/polacy-na-bialorusi-dawne-polskie-ziemie/ 🙂