Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

 • Od wtorku stan wyjątkowy na Ukrainie!

  27 stycznia 2014

  Kijow_protest_Majdan_UkrainaMinisterstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oficjalnie uprzedziło o tym zachodnich dyplomatów w Kijowie.

  Stan wyjątkowy ma być odpowiedzią na zajęcie przez demonstrantów gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister Olena ostrzegła, że jeśli do końca dnia w poniedziałek opozycyjni aktywiści organizacji „Wspólna Sprawa” nie opuszczą budynku przy ulicy Gorodeckiego 13, rozpocznie procedurę wprowadzenia stanu wyjątkowego.

  W reakcji na to szef grupy zajmującej budynek ministerstwa, Ołeksandr zapowiedział, że jego ludzie opuszczą gmach, ale będą go nadal blokować, a wkrótce mogą zająć go ponownie. Żądają powołania nowego rządu, przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w terminie 60 dni oraz zmian w konstytucji.

  Tymczasem równiweż z regionów Ukrainy cały czas nadchodzą doniesienia o przejmowaniu przez demonstrantów kolejnych budynków rządowych. W poniedziałek około południa  zajęty został bez walki budynek władz Obwodu Czernihowskiego. W Sumach protestujący zdobyli parter gmachu miejscowych władz. Schody na piętro blokuje kilkudziesięciu milicjantów. Protestujący usunęli gubernatorów m.in. we Lwowie, Tarnopolu, Iwano-Frankowsku, Czerniowcach, Chmielnickim, Łucku, Równem, Winnicy, Żytomierzu i Połtawie. Łącznie w rękach Janukowycza pozostały już tylko trzy administracje obwodowe – w Doniecku, w Symferopolu i Sewastopolu na Krymie, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

  Wcześniej do ostrych starć doszło w Dniepropietrowsku i Czerkasach. Kilkunastu funkcjonariuszy i manifestantów zostało rannych, w tym dziennikarze białoruskiego kanału TVP – Bielsat Siergiej Marczyk i Juraś Wysocki. Marczyk, pobity w Czerkasach przez milicję, trafił do szpitala ze wstrząsem mózgu, założono mu kilkanaście szwów. Kilkanaście osób trafiło tam do aresztów.

  Z kolei wszyscy funkcjonariusze milicji specjalnej Berkut z Zakarpacia, którzy wcześniej tłumili demonstracje w Kijowie, oświadczyli, że wyjeżdżają ze stolicy i wracają do domu. Funkcjonariusze coraz częściej zaczynają składać wymówienia z pracy. Informacje o tym nadeszły m.in. z Berkutu we Lwowie. Według nieoficjalnych informacji, w obliczu coraz większej niesubordynacji w oddziałach Berkutu na Ukrainę przerzucani są żołnierze rosyjskich sił specjalnych, którym wydawane są mundury ukraińskie.

  Coraz częściej mówi się też o snajperach i brygadach śmierci z Rosji grasujących po Ukrainie. Z kolei rosyjska milicja ostrzegła oficjalnie władze ukraińskie, że zaminowany został budynek dworca kolejowego we Lwowie. Obecnie trwają tam poszukiwania ładunków wybuchowych.

  Kresy24.pl

  Wrzuć na:
  Tagi: , , , , , , , , , , ,

  W związku z odmową dalszego dofinansowania działalności portalu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stracili Państwo możliwość komentowania u nas artykułów, gdyż nie posiadamy środków na opłacenie pracy moderatora. Nie możemy natomiast wpuszczać kilkuset komentarzy dziennie bez moderacji, gdyż zbyt często nawołują one do przemocy, zawierają zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam. Bardzo nam przykro, że w ten sposób została ograniczona swoboda Państwa wypowiedzi. Przywrócimy komentarze kiedy tylko znajdziemy własne środki na bardzo skromne opłacenie moderatora. Zapraszamy do komentowania na naszym fanpage'u na Facebooku.