Żył 105 lat, z czegon prawie 80 poświęcił Wileńszczyźnie. Zmarł w przeddzień obchodów 79. rocznicy swojej posługi kapłańskiej. 7 czerwca minęły dwa lata od Jego śmierci. W Mejszagole odsłonięto pomnik Księdza Prałata Józefa Obrembskiego.
Kulminacyjnym punktem uroczystości upamiętniających Księdza Prałata było w niedzielę, 9 czerwca, odsłonięcie poświęconego mu pomnika. Stanął przed domem w Mejszgole, gdzie Józef Obrembski mieszkał do śmierci.
Pomnik wykonany został w Polsce. Jego autorem jest Stefan Dousa, profesor sztuk plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autor m.in. Pomnika Ofiar Stalinizmu w Tarnowie, Pomnika Katyńskiego w Kętach, Pomnika Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, Głazu Papieskiego oraz popiersia Wielkich Polaków w Krakowie. Projektuje i realizuje wnętrza sakralne w Polsce i za granicą.
W niedzielę w odrestaurowanym domku Księdza Prałata otwarto, zgodnie z jego życzeniem, muzeum księży Wileńszczyzny.
– Dzisiaj wypełniliśmy pierwszą część Jego testamentu, teraz stajemy przed zobowiązaniem, by trwać w nauce, którą głosił – powiedział podczas otwarcia muzeum przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski.
Ksiądz prałat Józef Obrembski, który został pochowany przy kościele Najświętszej Marii Panny w Mejszagole, wychował kilka pokoleń litewskich Polaków. W czasach sowieckich organizował opiekę nad wypędzonymi księżmi i ukrywał ich. Schronienie u księdza znajdowali też żebracy i ludzie samotni.
Józef Obrembski urodził się na ziemi łomżyńskiej. Do Wilna przybył w roku 1925 na studia w seminarium duchownym. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Turgielach, 40 km od Wilna. Od 1950 r. pełnił obowiązki proboszcza w Mejszagole, gdzie mieszkał do śmierci.
Od kilku lat polska szkoła w Mejszagole nosi jego imię. Postaci Jduchownego zostało poświęconych kilka książek wydanych na Litwie: „Żywot jak słońce” autorstwa Jana Sienkiewicza i „Józef Obrembski – kapłan według Serca Bożego”, która zawiera wspomnienia księży Wileńszczyzny.
Za zasługi w krzewieniu wiary i polskości ksiądz Obrembski został uhonorowany m.in. medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!