Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis i Wydawnictwem IPN zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym książkom poświęconym przypadającej w tym roku 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego: „Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach” Marka Rezlera i „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919” Mariana Olszewskiego.
Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach
Marek Rezler
Rozszerzone i poprawione wydanie, uwzględniające najnowsze ustalenia dotyczące Powstania Wielkopolskiego! Opracowanie przygotowane z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenia z lat 1918–1919 ukazane są jako fragment zaangażowania Wielkopolan w polskie walki narodowowyzwoleńcze od 1794 do 1921 roku.
Książka ukazuje prawdziwy obraz wydarzeń, które obrosły legendą, m.in. szturmu na gmach Prezydium Policji czy rzekomej niechęci marszałka Piłsudskiego do wielkopolskiego zrywu powstańczego. Oprócz szeroko zarysowanego tła politycznego zaprezentowano działania militarne, wraz z mało znanymi epizodami (np. walkami Poznańskiego Batalionu Śmierci). Szczegółowo omówiono niedoceniany, ogromny wkład wielkopolskich żołnierzy w powstrzymanie bolszewickiej inwazji.
Marek Rezler to historyk zajmujący się m.in. dziejami Wielkopolski. Opublikował m.in. biografie Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, monografię militarnych dziejów wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848 roku oraz – wspólnie z Jerzym Bogdanowskim – zbiór felietonów Poznań. Miasto niepoznane (REBIS, 2006). Należał do zespołu organizującego Ogólnopolskie Seminaria Historyków Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, jest też laureatem nagrody „Dobosz Powstania Wielkopolskiego 1918–1919”.
Powstanie Wielkopolskie 1918/1919
Marian Olszewski
Album jest ułożoną narracyjnie opowieścią, na którą składa się odpowiednio dobrana ikonografia wraz z podpisami i komentarzem historycznym. Książka rozpoczyna się rozdziałem pt. „Ostatnie dni niewoli”, który opowiada o uwarunkowaniach politycznych, narodowych i społecznych stanowiących genezą Powstania Wielkopolskiego.
W kolejnych rozdziałach zaprezentowano ikonografię z przebiegu walk i działań powstańczych związanych z wyzwalaniem Wielkopolski spod panowania pruskiego. Istotnym elementem edukacyjnym są mapy z zaznaczeniem zasięgu walk i ośrodków powstańczych. Zaprezentowano także sylwetki ważniejszych dowódców. Opowieść o losach powstańców została doprowadzona do czasów II Rzeczypospolitej oraz tragicznej sytuacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej w 1939 r., kiedy wielu z nich zostało aresztowanych i rozstrzelanych w egzekucjach lub osadzonych w obozach koncentracyjnych.
Ostatnia część albumu to rozdział poświęcony pamięci i upamiętnianiu Powstania Wielkopolskiego i powstańców, możliwa w PRL po 1957 r. prezentacja rozmaitych form upamiętniania została doprowadzona do czasów dzisiejszych.
Pytania konkursowe dla Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach:
Kiedy i kto zbombardował Frankfurt w 1919 roku?
Pytania konkursowe dla Powstanie Wielkopolskie 1918/1919:
Gdzie i kiedy doszło do szarży kawaleryjskiej w czasie Powstanie Wielkopolskiego?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 4 stycznia 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Rezler lub Olszewski). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Domu Wydawniczego Rebis i Wydawnictwa IPN.
1 komentarz
Feliks Koperski
5 stycznia 2019 o 18:21Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze monografii „Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach” oraz albumu „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”.
Pytania konkursowe dla Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach:
Kiedy i kto zbombardował Frankfurt w 1919 roku?
To pytanie było podchwytliwe – nie było takiego nalotu mimo mitu upowszechnianego przez prasę regionalną od początku lat 70. XX w. Mit obalił dr Tomasz Kopański, historyk lotnictwa polskiego 1918-1939.
Pytania konkursowe dla Powstanie Wielkopolskie 1918/1919:
Gdzie i kiedy doszło do szarży kawaleryjskiej w czasie Powstanie Wielkopolskiego?
Kolejne podchwytliwe pytanie – nie było takiej sżarzy. Bogusław Wołoszański zrobił ciekawy film o Powstaniu. Pojawiła się w nim szarża kawaleryjska, której w rzeczywistości nie było. Ale w kawaleryjskiej grupie rekonstrukcyjnej był wiceprezydent miasta Poznania. Zapowiedział, że jeżeli nie będzie uczestniczył w szarży, to nie będzie filmu – toteż powołujemy się na film.
Niektórzy upierają się przy szarży poznańskich ułanów w bitwie o lotnisko ławickie – tu kawalerzyści działali spieszeni oraz szarży Szwadronu Nadgoplańskiego, który walczył pod Gniewkowem.
Laureatami konkursu Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach zostali:
Bogusław N.
Aleksandra O.
Rafał W.
Laureatami konkursu Powstanie Wielkopolskie 1918/1919:
Jacek S.
Grzegorz F.
Artur B.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.