Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą wystosowała dezyderat do ministra Sikorskiego, o większe niż dotąd wsparcie i częstsze kontakty z nieuznawanym przez władze białoruskie Związkiem Polaków na Białorusi, ze strony polskich służb konsularnych i MSZ. Komisja wyraziła też pełne poparcie dla Związku kierowanego przez Anżelikę Orechwo.
W dokumencie zawarty był postulat o mocniejsze wsparcie polskiej dyplomacji dla oświaty polskiej na Białorusi, dla procesu wydawania Kart Polaka oraz inicjatyw medialnych ZPB.
Na posiedzenie komisji przybyła wraz z licznymi przedstawicielami ZPB Anżelika Orechwo. Mówiła o trudnościach w działalności organizacji. Powiedziała, że współpraca ze stroną polską nie zawsze układa się tak, „jakby się chciało”.
Obecny na posiedzeniu wiceprezes Związku, Mieczysław Jaśkiewicz powiedział, że członkowie kierownictwa odnoszą wrażenie, że wsparcie z polskiej strony wyraźnie osłabło.
Przypomniał, że kilka lat wcześniej, gdy wiceministrem spraw zagranicznych był śp. Andrzej Kremer spotkania odbywały się częściej. – Była więź, czuliśmy, że gramy w jednej drużynie. Teraz my coś nie czujemy tej drużyny – podkreślił.
Członkowie Związku zaapelowali też o nieafiszowanie się polskich konsuli z kierownictwem organizacji proreżimowej.
Ich zdaniem taka sytuacja jest odbierana przez Polaków na Białorusi, jako wyraz wsparcia polskich władz dla ludzi, którzy ich prześladują.
Podsekretarz Stanu w MSZ Janusz Cisek oświadczył na to, że Polska stoi na stanowisku, że „jest jeden Związek Polaków na Białorusi, ale ma dwa kierownictwa” – proreżimowe i to, na czele którego stoi Anżelika Orechwo, i które popiera. Zapewniał, że wsparcie dla białoruskich Polaków nie maleje.
Wiceprezes Rady Naczelnej ZPB Alina Jaroszewicz opowiadała o bardzo trudnej sytuacji nauczycieli języka polskiego na Białorusi. Jak powiedziała, ze względu na likwidowanie kółek języka polskiego nauczyciele muszą prowadzić zajęcia w ukryciu, prosząc dzieci, by nie przyznawały się do tego, że uczą się tego języka. Podkreślała też, że w organizowanych spotkaniach boją się uczestniczyć na przykład polscy i białoruscy księża.
Podpisany przez komisję dokument ma związek ze zbliżającym się zjazdem Związku, podczas którego odbędą się wybory nowych władz. Anżelika Orechwo od ponad roku jest pełniącą obowiązki prezesa.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!