Obszernie pisałam w swych reportażach na portalu Fundacji Wolność i Demokracja – Kresy24.pl o tragicznych, barbarzyńskich zniszczeniach wojennych po roku 2011 wspaniałych zabytków Syrii. A mianowicie o zdewastowaniu w czasie długich walk w trakcie wojny, malowniczych i czytelnych riun Apamei, zwanej popularnie na terenie kraju „Mała Palmyra”. Jak również o tragicznym zniszczeniu w wyniku działań wojennych, jak i silnym trzęsieniu ziemi, najstarszego z miast Bliskiego Wschodu – Aleppo.
Z dnia na dzień docierają do nas bardzo smutne, przerażające wiadomości o rozmyślnie i barbarzyńsko zniszczonych historycznych skarbach, wspaniałych zabytkach ziemi syryjskiej, w które ten kraj obfituje (obfitował?).
Zapanowały trudne, niepomyślne, wszechstronnie bardzo ciężkie czasy na tej kiedyś tak gościnnej, przyjaznej i bezpiecznej ziemi dla pielgrzymowania, czy turystyki. Ziemi syryjskiej, jakże przebogatej w dobrze zachowane przed rokiem 2011 zabytki starochrześcijańskie; Syrii – kolebki chrześcijaństwa. Niebezpieczeństwo różnego rodzaju może czaić się wszędzie, a sądzę, że najbardziej w takich historycznych miejscach i szczególnie dla osób odznaczających się europejską, słowiańską aparycją. Po prostu mamy wielkie obawy o bezpieczeństwo, obawiamy się odwiedzać, kiedyś tak bliskie sercu wiernych Chrystusowi zabytki, a już szczególnie na syryjskiej północy. Tak jak i już w Europie… nie jesteśmy od dawna bezpieczni… Niestety!!!
I tak wspaniały Krak des Chevaliers – ogromna twierdza Rycerzy Krzyża, budząca zawsze przy każdym spotkaniu zachwyt i zdumienie odwiedzającego pielgrzyma, pątnika, czy turysty, także uległ zniszczeniu, nie uniknął dewastacji. Od roku 2012 odnotowano kilkakrotne ataki różnych ugrupowań dżihadystów, radykalnego, bestialskiego islamu na tę wspaniałą twierdzę – potężny zamek Rycerzy Krzyża. Twierdzę doskonale zachowaną i odpowiednio odrestaurowaną, a położoną w zachodniej części kraju, w prowincji miasta Homs, w odległości 60 km od tegoż miasta, a od wybrzeża Morza Śródziemnego – miasta Tartous tylko 35 km, a blisko od granicy z Libanem.
Wzniesiony na samym szczycie bazaltowej wyniosłej góry, w górach Dżabal Al-Ansarija, swą formą przypomina nieregularny trapez o wymiarach 240 m x 170 m, a zajmuje obszar około 3 hektarów. Potężna, ogromna twierdza pochodząca z okresu krucjat Krzyżowców, była słynną i ważną siedzibą rycerzy Joannitów.
Wspaniały ten zabytek od roku 2006 jest wpisany na listę skarbów historycznych UNESCO oraz na listę zagrożonych zabytków UNESCO!
W roku 2012 w tej potężnej, doskonale zachowanej i systematycznie odrestaurowywanej twierdzy, znaleźli niestety schronienie rebelianci, dżihadyści walczący z wojskiem syryjskim. I tak po ostrym ostrzale została zniszczona piękna, zabytkowa zamkowa kaplica – kościół Braci Krzyża.
W roku 2013 obiekt też bardzo ucierpiał, dwukrotnie podczas oblężenia miasta Homs, na skutek ostrzałów i bombardowań samolotowych.
Twierdza została uwolniona z rąk barbarzyńskich ugrupowań dżihadystów w roku 2014.
Dziś nie można odwiedzić swobodnie wspaniałej fortecy, ani zbliżyć się do niej bez specjalnego zezwolenia, karty z fotografią odwiedzającego, ze względu na bezpieczeństwo… Wielokrotnie zwiedzałam i odwiedzałam ten wspaniały obiekt historyczny , a każde spotkanie ze wspaniałym Krakiem pobudzało wielką zadumę, głębokie refleksje nad historią naszej wiary w Chrystusa, nad historią krucjat Braci Krzyża…
Wyróżniająca się imponującą sylwetką twierdza, piękne rozwiązana architektonicznie, do naszych dni przyciąga i raduje oczy turysty, pielgrzyma, pątnika…
Zamek posiada mur zewnętrzny i otoczony jest ogromnym kanałem – fosą. Posiada aż 13 wyniosłych wież, składających się z kilku pięter (kwadratowe i prostokątne). Mury niesłychanie grube i bardzo spadziste ściany fortu wzniesiono z myślą o trzęsieniach ziemi.
Pozostały nam już tylko dobre wspomnienia, z którymi musimy żyć i radzić sobie w coraz to trudniejszym i trudniejszym świecie…
Barbara Anna Hajjar
Syria, Tartous
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!