Dmitrij Jazow miał 95 lat. Jak podano, zmarł w Moskwie po długiej chorobie.
Jazow urodził się w roku 1924 w obwodzie omskim. Wstąpił do Armii Czerwonej w wieku 17 lat, w roku 1941 roku. Został odznaczony za udział w walkach na froncie wołchowskim i leningradzkim. Po wojnie piął się w szczeblach kariery i stopni oficerskich przez ponad 50 lat. Aż w 1990 roku został mianowany marszałkiem Związku Sowieckiego, co było najwyższą funkcją wojskową ZSRS.
Jazow był uważany za “twardogłowego” komunistę i brał udział w nieudanym puczu w sierpniu 1991 roku przeciwko ówczesnemu przywódcy ZSRS Michaiłowi Gorbaczowowi oraz w ogóle zmianom w ZSRS. Zasiadł w tzw. Państwowym Komitecie Stanu Wyjątkowego. Jednak to również Jazow nakazał wycofać czołgi z Moskwy po pierwszych krwawych starciach. Po puczu spędził w areszcie 18 miesięcy, ale został zwolniony na mocy amnestii ogłoszonej już przez prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.
Potem sprawował funkcje doradcze i administracyjne w różnych instytucjach wojskowych, jak akademie czy ministerstwo obrony. W 2008 roku został inspektorem generalnym rosyjskiego Ministerstwa Obrony
Jak pisaliśmy, w 2019 Jazow został zaocznie skazany przez litewski sąd za masakrę w Wilnie w 1991 roku.
Byli sowieccy funkcjonariusze skazani na Litwie za zbrodnie stycznia 1991
Po wyroku litewskiego sądu Rosja broni sowieckich zbrodniarzy
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. kremlin.ru
Dodaj komentarz