Dmitrij Jazow miał 95 lat. Jak podano, zmarł w Moskwie po długiej chorobie.
Jazow urodził się w roku 1924 w obwodzie omskim. Wstąpił do Armii Czerwonej w wieku 17 lat, w roku 1941 roku. Został odznaczony za udział w walkach na froncie wołchowskim i leningradzkim. Po wojnie piął się w szczeblach kariery i stopni oficerskich przez ponad 50 lat. Aż w 1990 roku został mianowany marszałkiem Związku Sowieckiego, co było najwyższą funkcją wojskową ZSRS.
Jazow był uważany za „twardogłowego” komunistę i brał udział w nieudanym puczu w sierpniu 1991 roku przeciwko ówczesnemu przywódcy ZSRS Michaiłowi Gorbaczowowi oraz w ogóle zmianom w ZSRS. Zasiadł w tzw. Państwowym Komitecie Stanu Wyjątkowego. Jednak to również Jazow nakazał wycofać czołgi z Moskwy po pierwszych krwawych starciach. Po puczu spędził w areszcie 18 miesięcy, ale został zwolniony na mocy amnestii ogłoszonej już przez prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.
Potem sprawował funkcje doradcze i administracyjne w różnych instytucjach wojskowych, jak akademie czy ministerstwo obrony. W 2008 roku został inspektorem generalnym rosyjskiego Ministerstwa Obrony
Jak pisaliśmy, w 2019 Jazow został zaocznie skazany przez litewski sąd za masakrę w Wilnie w 1991 roku.
Byli sowieccy funkcjonariusze skazani na Litwie za zbrodnie stycznia 1991
Po wyroku litewskiego sądu Rosja broni sowieckich zbrodniarzy
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. kremlin.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!