Moskwa i Mińsk rozmawiają o możliwości wprowadzenia wspólnej waluty. Ministrowa gospodarki obu krajów zapewniają, że kwestia jest aktywnie dyskutowana, ale decyzja zostanie podjęta na szczeblu prezydentów.
Kiedy należy oczekiwać wspólnej waluty – i czy w ogóle będzie to rubel? Kwestia wprowadzenia wspólnej waluty w ramach integracji obu krajów jest intensywnie omawiana, zapewniają wysokiej rangi urzędnicy obu stron dodając, że ani w Rosji ani na Białorusi stanowiska nie są ostatecznie wypracowane. Tymczasem Aleksander Łukaszenka już wcześniej wspominał, że nie powinien to być ani rubel rosyjski, ani białoruski.
Podczas petersburskiego Forum Ekonomicznego, odbyły się między innymi negocjacje między szefami Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji i Białorusi, Maksimem Oreszkinem i Dmitrijem Krutojem. Urzędnicy stoją na czele grup roboczych mających na celu rozwiązanie problematycznych kwestii i promowania integracji w ramach państwa związkowego.
„Dyskutowaliśmy o wspólnej walucie – tak, ten punkt jest zapisany w umowie związkowej, więc jest to omawiane. Kwestia wspólnych walut to sprawa banków centralnych. Banki te w Rosji i na Białorusi są niezależne od rządu i ta sprawa nie będzie rozstrzygana i omawiana na szczeblu rządowym – powiedział rosyjski minister. – Spotykają się szefowie banków centralnych, którzy dyskutują, czy warto to robić, jak to zrobić, w jakim czasie to zrobić”, powiedział Oreszkin dziennikarzom w kuluarach forum. – Taka szczegółowa dyskusja dotyczy każdego elementu umowy związkowej. Jeszcze raz chcę podkreślić, nie wychodzimy poza granice traktatu związkowego” – podkreślił.
W odpowiedzi białoruski minister zauważył, że wspólna waluta jest jednym z punktów programu integracyjnego i nie należy go wyciągać z ogólnego kontekstu.
„Będzie to historia pakietu i umowa pakietowa” – powiedział Dmitrij Kriutoj.
„W samej umowie związkowej jest napisane, że w warunkach stworzenia jednolitej przestrzeni gospodarczej we wszystkich obszarach, wspólna waluta staje się ostateczna. Dlatego prawdopodobnie będziemy trzymać się tej konstrukcji” – dodał Krutoj.
Poinformował, że opracowywany obecnie program pogłębienia integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi będzie obejmował działania do 2022-2023 roku. Program zostanie przedstawiony premierom obu krajów przed 21 czerwca.
W umowie o utworzeniu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi przewidziane jest etapowe wprowadzenie jednej jednostki monetarnej przy jednoczesnym utworzeniu jednego centrum emisji.
Obie strony nie odżegnują się od tych planów, jednak przełomowych kroków w integracji na razie nie widać.
oprac.ba
1 komentarz
Barus de Kociuba
10 czerwca 2019 o 13:06Nowa waluta powinna nazywac sie: RUBEL IMPERIALNY