
Collage: TSN.ua
Utratę godności, czy utratę kluczowego sojusznika?
Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował orędzie do narodu ukraińskiego. Odniósł się w nim do amerykańskiego “planu pokojowego”, który zakłada przyjęcie niemal wszystkich rosyjskich żądań. Przyznał, że Ukraińcy stanęli przed bardzo trudnym wyborem: czy utracić własną godność, czy “ewentualnie stracić ważnego sojusznika”, w domyśle – Stany Zjednoczone.
“To jeden z najtrudniejszych momentów w naszej historii. Presja na Ukrainę jest obecnie silna, jak nigdy. Możemy stanąć przed bardzo trudnym wyborem. Albo utracimy godność, albo ryzykujemy utratę kluczowego partnera. Albo te 28 punktów (narzucanego przez USA planu), albo bardzo ciężka zima.
Ale dalsze ryzyko (w przypadku przyjęcia planu) jest jeszcze cięższe. Życie bez wolności, bez godności, bez sprawiedliwości. I żądanie od nas, żebyśmy wierzyli temu, który już dwa razy na nas napadł. Oczekują od nas odpowiedzi w tej sprawie” – oświadczył ukraiński prezydent.
“Ja swoją odpowiedź już dałem 20 maja 2019, gdy obejmując mój urząd z woli ukraińskiego narodu, ślubowałem wierność Ukrainie oraz że będę bronił jej suwerenności, niepodległości oraz wolności i praw obywateli. Dla mnie to nie była wtedy tylko formalność – dla mnie to przysięga. I tej przysięgi nigdy nie zdradzę” – podkreślił.
Zapowiedział też, że będzie walczył, by w planie pokojowym znalazły się dwa najważniejsze punkty: zapewnienie Ukraińcom prawa do wolności i godności, “gdyż wszystkie inne punkty powinny wynikać właśnie z tych dwóch podstawowych. Nasza suwerenność, nasza niepodległość, nasza ziemia, nasi ludzie i nasza przyszłość” – wyliczał Wołodymyr Zełenski.
Zapewnił też, że Ukraina “będzie nadal spokojnie współpracować z Ameryką i pozostałymi partnerami”. “Będziemy szukać konstruktywnych rozwiązań z naszym głównym partnerem – Stanami Zjednoczonymi. Będę przedstawiał nasze argumenty, będę przekonywał, będę proponował rozwiązania alternatywne” – zapowiedział ukraiński prezydent.
Przypomnijmy, że wcześniej Europa i Kijów odrzuciły “plan pokojowy Trumpa” pod dyktando Rosji.
Zobacz także: Zapiąć pasy! Za 2 miesiące “bardzo przykra niespodzianka”.
KAS










10 komentarzy
Federacja Afrykansko-Ukrainska
21 listopada 2025 o 17:28Pan Zelenski jest i pozostanie wielkim czlowiekiem ,ktory godnie sprawowal swoj urzad w okresie wojny z Rosja
Ale kogo mial za plecami?
Zdrajcow,zlodzieji ,cwaniakow ktorzy ustawili siebie i swoje rodziny za zrabowane pieniadze.
Nie mozna wygrac wojny kiedy setki tysiecy poborowych ucieka z ojczyzny ,zamiast jej bronic?
Nawet jesli Ukraina pokonana i okrojona przetrwa,to pozostanie dalej problem,ktory nie zostal rozwiazany
Nacjonalizm i kult banery
Federacja Polsko-Ukraińska
21 listopada 2025 o 18:32Giń, sowiecki wrogu!
Federacja Afrykansko-Ukrainska
21 listopada 2025 o 18:52Dekowniku ukrainski
To twoi rodacy gina kazdego dnia
Podczas gdy ty dekujesz sie w Polsce i Polacy na ciebie pracuja.
Wstyd mi za ciebie.
ktos
21 listopada 2025 o 19:25Droga redakcjo moze rozważycie wyłączenie komentarzy w ogóle? Niczemu nie służą a są pożywka dla ruskich trolli.
krzysio
21 listopada 2025 o 19:14Ukraino jesteś wielka , putin to hitler
Enricco.
22 listopada 2025 o 14:19Ukraino jestes wielka,ale coraz mniejsza
Jak wszyscy mlodzi uciekna,to nic z ciebie nie pozostanie.
Adrian
21 listopada 2025 o 22:16Medal ma dwie strony, nie można mówić odrzucamy plan złego Trumpa a jednocześnie tolerować korupcji, wypuszczać poborowych, pozwalać wykupywać się od służby bogatszej części społeczeństwa…..ba nawet o samej ZSU mówią się że z 800 tys żołnierzy na pierwszej linii służy 300 tys( pierwsza linia to droniarze i artyleria nie tylko piechota i panc-zmech), może jak dotrzeć w 2035 mityczne 300 gripenów i Rafaeli i 25 baterii Patriot będzie to miało uzasadnienie ale na razie daleko do tego. Albo rzucają wszystkie ręce na pokład albo udają i miliony jadą na garbie kilkuset tysięcy patriotów, wykorzystując ich ofiarę do brania socjalu na zachodzie i rozkradania pomocy…..a bajki o dobrym carze i złych bojarach to Ruska specjalność Panie Zeleński
Krzysztof
22 listopada 2025 o 07:02Mam obojętny stosunek do Ukrainy lecz ten plan pokojowy Trumpa to nic innego jak bezwarunkowa kapitulacja ja bym na to się nie zgodził a błąd Żełeńskiego aby młodzi wyjechali z kraju będzie go drogo kosztował to naj głupsze posunięcie aby pozbawić rezerw wojska
Enricco
22 listopada 2025 o 08:31Warto teraz zerwać stosunki dyplomatyczne z rosją, aby odzyskać budynek ambasady w Warszawie.
Enricco.
22 listopada 2025 o 13:34Ten budynek to moge ja sobie przejac na wlasnosc.
Pomiesci wielu naszych dekownikow mieszkajacych w Warszawie.