Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się 9 maja w Kijowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Jak powiedział na wspólnej konferencji prasowej z europejską polityk, przekazał jej potrzeby broniącego się kraju, aby z pomocą Europy mógł pokonać agresora. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała z kolei, co zawiera 11. pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
Jak zaznaczył na wspólnym briefinu Zełenski, spotkał się z szefową Komisji Europejskiej m.in. w celu podjęcia takich decyzji: obronnych, dalszego zjednoczenia Ukrainy z UE oraz rozwiązania istniejących sprzeczności.
Prezydent nie ukrywał, że Ukraina liczy na pozytywną ocenę okresową ze strony Komisji Europejskiej w czerwcu, dotyczącą jej postępów na ścieżce integracji europejskiej.
„Nadszedł czas na pozytywną decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej” – powiedział Zełenski.
Dodał, że „nasze wartości, bezpieczeństwo, dobrobyt, pokój na kontynencie – to wszystko może być zrealizowane w 100% dla Europy tylko razem z Ukrainą”.
„W tym kontekście spodziewamy się, że w czerwcu zostanie przedstawiona przez Komisję Europejską pozytywna ocena śródokresowa postępów Ukrainy na drodze integracji europejskiej. Bardzo na to liczymy” – powiedział prezydent.
Szef państwa zaznaczył, że Ukraina zawsze była i zawsze będzie integralną częścią wspólnej przestrzeni europejskiej.
Ursula von der Leyen przekazała szczegóły zawarte w 11. pakiecie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Według szefowej KE, zawiera on trzy główne elementy.
„Po pierwsze, zaostrzamy istniejące ograniczenia i dodajemy do zakazu importu kolejne rodzaje towarów, w tym najnowsze technologie czy części zamienne do samolotów, które trafiają do krajów trzecich, a następnie do Rosji” – powiedziała.
Drugi element to nowe narzędzia zapobiegające uchylaniu się od sankcji. „Jeśli zobaczymy, że towary europejskie trafiają do krajów trzecich, a następnie trafiają do Rosji, Komisja Europejska może zaproponować państwom członkowskim wprowadzenie sankcji przeciwko eksportowi tych towarów” – wyjaśniła von der Leyen.
I po trzecie, Komisja Europejska proponuje zakazanie organizacji cieni z Federacji Rosyjskiej i krajów trzecich, które celowo łamią sankcje.
„Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać machinę wojenną Putina. Nasze sankcje działają. Na przykład zmniejszyliśmy nasz import z Rosji o około dwie trzecie. To ogromny cios dla rosyjskich dochodów. Kreml zapłacił wysoką cenę, po nałożeniu 10 pakietów sankcji. Komisja Europejska zatwierdziła propozycje 11. pakietu, który skupi się na zapobieganiu obchodzeniu ograniczeń. Pracujemy nad tą kwestią z partnerami, w tym z państwami G7” – dodała von der Leyen.
ba na podst. eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!