Budynek położony przy Stryjskim Parku we Lwowie trafiony przez rosyjską rakietę pojawił się tym mieście jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Kamienica była częścią zespołu 16 budynków zwanych w okresie międzywojennym Lwowa „blokami”. Mieszkała w nich inteligencja lwowska, między innymi profesorowie Politechniki Lwowskiej.
6 lipca wojsko rosyjskie zaatakowało Lwów przy użyciu rakiet typu „Kalibr”. Nocny atak spowodował śmierć pięciu cywilów, 60 rannych i zniszczenia infrastruktury cywilnej. Władze miasta ogłosiły dwudniową żałobę.
Atakując Lwów okupanci zniszczyli także jeden z ważnych zabytków architektury w stylu wczesnego funkcjonalizmu. Zespół zniszczonych budynków położonych przy ulicy Stryjskiej ma status zabytku architektury lokalnej.
Został zaprojektowany z inicjatywy władz miasta przez architekta Michała Rybę w 1925 roku w stylu wczesnego funkcjonalizmu. Tworzy trapezoidalny kwartał z dużym zamkniętym dziedzińcem i wejściem do niego od strony ulicy Stryjskiej. Projekt zrealizowali w latach 1927-1930 architekci Wincenty Rawski i Witold Minkiewicz.
Pierwszymi mieszkańcami zostali nauczyciele i profesorowie Politechniki Lwowskiej.
Zespół składa się z 16 czterech budynków wzniesionych wokół zamkniętego dziedzińca. Fasady są ozdobione w stylu funkcjonalizmu. Wszystkie domy są podobne do siebie, większość z nich jest na planie prostokątna, zdobione niskim ryzalitem na osi środkowej okna są małe, prostokątne lub półkoliste.
Tu zobaczysz zdjęcia kompleksu przed zniszczeniem
Najważniejszym elementem kompozycji budynku jest jego układ zbliżony do owalu, z niewielkimi ryzalitami. Wystrój domów jest skromny, małe symetryczne półkoliste okienka przywodzą na myśl Art Deco. Większość wejść jest dostępna z dziedzińca – delikatnie ozdobione drzwi wejściowe są drewniane, poręcze metalowe z drewnianym topem, ozdobione stylizowanymi metalowymi dekoracjami kwiatowymi.
Mieszkania w domach są niewielkie, ponieważ głównym celem ich budowy była duża liczba tanich mieszkań. Każde wejście wykonane jest w ten sam sposób, z tymi samymi stylizowanymi elementami zdobniczymi.
Jednak bardzo regularny kształt zespołu i jego usytuowanie na skarpie tworzą wyjątkowy wygląd budynku i bardzo dobrze wpisują się w naturalny krajobraz Lwowa.
ba za Słowo Polskie, mkip.gov.ua
2 komentarzy
Paweł Kopeć
7 lipca 2023 o 12:27Dlatego tam.
Paweł Kopeć
7 lipca 2023 o 12:44UNESCO, ONZ?!
Cha cha cha