Gdyby Białorusini mieli możliwość podjęcia decyzji; czy wolą integrację z Rosją, czy raczej przyszłość swojego kraju widzą w sojuszu z krajami europejskimi, zdecydowanie wybraliby Europę – wynika z badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Społeczno – Ekonomicznych i Politycznych ( NISEPI).
Gdyby referendum w sprawie zjednoczenia z Rosją odbyło się dzisiaj, na TAK odpowiedziałoby 23,9% Białorusinów, NIE dla państwa związkowego deklaruje w grudniowym badaniu NISEPI 51,4% respondentów. We wrześniu było to 27,6% do 46,9%.
Tymczasem, gdyby przeprowadzono referendum w sprawie przystąpienia Białorusi do Unii Europejskiej – ZA – opowiedziałoby się 35,9 % – PRZECIWKO – 34,6% ( we wrześniu – 37,8 i 37,5 % ), informuje agencja telegraf.by powołując się na NISEPI.
Gdyby Białorusini musieli dokonać wyboru między połączeniem się z Rosją i przystąpieniem do Unii Europejskiej, 36,6 % wybrałoby swojego wschodniego sąsiada, 44,6% postawiłoby na europejską przyszłośc swojego kraju.
Z badań wynika, że 39% badanych ma negatywny stosunek do osiedlania się Rosjan w ich kraju na stałe, pozytywnie ocenia to 23,8%. Socjologowie z instytutu zauważyli „wyraźne ochłodzenie” Białorusinów w stosunku do Rosjan pomimo tego, iż większość społeczeństwa ma świadomość korzyści płynących ze współpracy ekonomicznej z nimi.
Jednoczesnie inicjatywa UE zbliżenia z Białorusią coraz bardziej pozytywnie postrzegana jest przez wielu Białorusinów. 44,5% respondentów uważa, że „Białoruś powinna zmieniać swoją politykę i zbliżać się do UE”, nie zgadza się z tym 21,7%. 54% społeczeństwa chciałoby uproszczonego systemu wizowego z Polską, przeciwnych jest 16,8%.
Autorzy badamia podkreślają, że w polityka zagranicznej Białorusinów widać jednoznaczne tendencje zbliżania do Europy i ochłodzenie stosunków z Rosją.
Kresy24.pl/telegraf.by
2 komentarzy
józef III
3 stycznia 2014 o 16:31ZB i R u już dawno nie ma ; teraz jest to Państwo Związkowe (Sojuznoje Gosudarstwo)
olo
6 stycznia 2014 o 13:18miejsce Białorusi jest przy Rosji bo co Białorusi może dać UE to co w Polsce rozwałke przemysłu ,rolnictwa ,wygnanie za chlebem kilku milionów ludzi tak jak w Polsce .UE jest zainteresowana nowymi rynkami zbytu a stare państwa UE dbają o dobrobyt swoich społeczeństw